Budowa basenu w ogrodzie

27/08/2021 Wyłączono przez grawertop

Budowa basenu w ogrodzie jest marzeniem wielu osób. Jednak zbudowanie basenu z prawdziwego zdarzenia dla wielu osób wydaje się skomplikowanym przedsięwzięciem w związku z czym większość osób stawia na tanie i nieco infantylne baseny rozporowe lub dmuchane. Trzeba jednak wiedzieć, że zbudowanie pięknego luksusowego basenu we własnym ogrodzie wcale nie musi być bardzo trudne i kosztowne. W niniejszym artykule przestawiamy kilka elementów, o których warto pamiętać przymierzając się do budowy basenu w ogrodzie.

Na początku trzeba stawić czoła wykopaniu dołu w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać miejsce, które jest nasłonecznione. Tym samym można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu wody a czas spędzany w basenie po prostu będzie przyjemniejszy. Na etapie projektowania i wybierania miejsca na basen warto pamiętać o tym, że w przypadku basenu o powierzchni przekraczającej 30 metrów kwadratowych potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Kluczowym etapem jest wykopanie niecki basenowej. Warto podczas kopania zwrócić uwagę na stan gruntu tak aby nie obawiać się ryzyko nadmiernego zawilgocenia. Dla osób mocno zmotywowanych na szukanie oszczędności istnieje możliwość wykonania wykopów za pomocą łopaty, jednak standardowo do takiego celu warto zaangażować małą koparkę. Niecka może być wykończona w różny sposób. Według powszechnej opinii najlepiej postawić na basen w ogrodzie murowany lub basen poliestrowy. Natomiast stosowane są między innymi niecki betonowe, żelbetonowe, metalowe (np. ze stali lub aluminium), drewniane lub marmurowe. W zależności od wybranego materiału oraz wielkości basenu cena basenu może się wyraźnie różnić. Zazwyczaj jest to jednak kwota w okolicy od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na pracochłonność oraz koszt inwestycji nie mały wpływ ma aranżacja otoczenia wokół basenu oraz konieczne wyposażenie (akcesoria czyszczące wodę, system ogrzewania, oświetlenia, ewentualne basenowe atrakcje oraz przesłona basenowa). Najlepiej, gdy całościowo budową basenu zajmie się jedna firma specjalizująca się w basenach ogrodowych.