Czy da się wybudować dom za 150 000zł?

25/11/2020 Wyłączono przez grawertop

Tytuł to lekki click bait, gdyż jak wiadomo wiele osób poszukuje domu za 150 tysięcy, 100 tysięcy a nawet za 50 tysięcy złotych! Czy to jest możliwe, czy może z góry widząc takie nagłówki należy je po prostu pominąć? Niestety z jednej strony wybudowanie domu za taką kwotę jest możliwe, z drugiej strony, gdy widzimy wyceny mocno odbiegające od cen rynkowych to znak, że powinna zapalić się czerwona lampka. Sprawdźmy zatem czy budowa taniego domu jest możliwa czy może jest to puste hasło reklamowe.

Co trzecia budowa kończy się przekroczeniem budżetu

Co ciekawe, aż 30% inwestorów kończących budowę przyznaje, że przekroczyło budżet o 11-20%. Możemy zatem powiedzieć, że praktycznie co trzecia budowa domu kończy się przekroczeniem budżetu. Trzeba przyznać, że jest to statystyka, która nie napawa optymizmem.

Ile tak naprawdę wynoszą koszty budowy domu? Bardzo uproszczając to zagadnienie można przyjąć stawkę 2000-3600zł za metr kwadratowy. Tak duże rozbieżności raczej nie powinny nikogo dziwić. Oferty na wybudowanie tego samego domu w zależności od firmy mogą się różnić o kilkadziesiąt procent a nawet więcej! Przeliczając to nominalnie na złotówki to jaką firmę wybierzemy może przykładać się na wydane lub zaoszczędzone setki tysięcy złotych.

Duże znaczenie ma lokalizacja, do której zamierzasz się przeprowadzić, bo nie da się ukryć, że koszt zakupu działki stanowi duży udział w całościowym koszcie.

Tani dom jest możliwy, aczkolwiek pamiętaj, żeby nie sugerować się wszystkimi napotkanymi w Internecie reklamami

Za 150 000 zł można wybudować i wykończyć właściwie tylko niewielki dom (np. o powierzchni 35 m2) lub wybudować większy dom jednorodzinny, ale tylko do stanu surowego otwartego. Koszt instalacji, źródła ogrzewania, wykończenia nawet małego domu może wynieść drugie tyle, a pamiętać należy o kosztach przygotowawczych: koszcie projektu, kierownika budowy, organizacji planu budowy itp. Podsumowując: budowa domu jednorodzinnego za 150000 zł nie jest – niestety – możliwa.

Jeśli szukasz merytorycznych materiałów dotyczących kosztu budowy domu warto sprawdzić blog https://blog.poradnik-budowlany.com/