Czym charakteryzują się domy prefabrykowane?

13/07/2008 0 przez Gosia

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które angażuje swych przyszłych mieszkańców i jednocześnie pochłania wiele czasu. Czas jednak dobrze poświęcony na ową budowę procentuje w przyszłości – przynosi bowiem efekty przy użytkowaniu. Domy jednorodzinne, które chcemy postawić z pomocą firmy budowlanej, wymagają większego nakładu pracy i czasu z naszej strony, niż w przypadku gdybyśmy kupowali dom już używany. Oczywiste tym samym jest, że na wybudowanie domów jednorodzinnych czeka się dłużej, konieczne jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności oraz wykończenie domu. Te wszystkie elementy są bardzo czasochłonne. Dodatkowo – w zależności od rodzaju domów jednorodzinnych – trzeba długo czekać na samo postawienie domu.

Rodzaj materiału, z którego zbudowany jest dom, jest o tyle istotny, że warunkuje on kilka podstawowych kwestii. Jedną z nich jest czas budowy domów jednorodzinnych. W zależności od tego, czy buduje się domy z drewna, domy prefabrykowane czy domy murowane, inny jest nie tylko ich koszt. Inne są także warunki jego utrzymania oraz czas, jaki musimy przeznaczyć na jego postawienie. W przypadku domów prefabrykowanych jest on z pewnością krótszy niż przy domach murowanych. Powód? Na krótszą budowę wpływa między innymi możliwość prefabrykacji niektórych elementów budynku – takich jak chociażby ściany czy stropy – w zakładzie, czyli w specjalnie przygotowanej w tym celu hali. Dzięki temu domy prefabrykowane mogą być budowane niezależnie od warunków pogodowych. Ponadto domy prefabrykowane idealnie nadają się na trudne podłoża. Dzięki ciężarze dużo mniejszym niż w przypadku domów murowanych, mogą być one stawiane również tam, gdzie tradycyjny dom z cegły nie miałby racji bytu.

Ponadto domy szkieletowe są z reguły budynkami energooszczędnymi. Gwarantują bowiem sporą przenikalność ciepła do wewnątrz budynku. Wbrew pozorom domy szkieletowe – mimo iż wykonane są z konstrukcji drewnianej – są bezpieczne, jeśli chodzi o ewentualność pożaru. Domy szkieletowe, domy prefabrykowane mają wiele zalet, co sprawia, że zdobywają wśród wielu osób coraz większą popularność. Obok nich znajduje się jednak wielu zwolenników tradycyjnych konstrukcji murowanych, dla których domy szkieletowe są właściwym rozwiązaniem. Domy jednorodzinne – jak wszystko – są kwestią indywidualnych predyspozycji klienta, dostosowane są między innymi do jakości podłoża, warunków budowy, możliwości finansowych, dlatego każdy będzie podchodził do nich nieco inaczej.