Dobór narzędzi malarskich.

25/10/2021 Wyłączono przez grawertop

Umiejętny dobór narzędzi malarskich to bardzo ważna kwestia w kontekście przeprowadzenia malowania swojego mieszkania. Prace malarskie w tym przypadku, nie należą do najbardziej skomplikowanych, toteż praktycznie każdy z nas, jest w stanie przeprowadzić je całkowicie samodzielnie. Kluczową kwestią jest tutaj jednak prawidłowe dobranie narzędzi malarskich, potrzebnych nam do poszczególnych prac. Należy więc zwrócić uwagę na ich jakość, oraz na przeznaczenie. Aby jednak umiejętnie to zrobić, musimy posiadać podstawową przynajmniej wiedzę o oznaczeniach pędzli malarskich, oraz o ich typach i przeznaczeniu. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym kwestiom, co na pewno przyda się podczas remontu.

Jak zabrać się za dobór narzędzi malarskich?

Aby prawidłowo dobrać narzędzia malarskie, powinniśmy przede wszystkim określić rodzaj prac jakie mamy do przeprowadzenia. Kluczowymi kwestiami będą następujące informacje:

  • Rodzaj powierzchni jakie mamy zamiar malować – do powierzchni chropowatych i nierównych nie będziemy stosować wałków malarskich tylko szczotki (pędzle ławkowce).
  • Rodzaj stosowanych farb – na każdej farbie znajdziemy odpowiednie informacje na temat tego, jakiego rodzaju włosie będzie idealne do jej rozprowadzania.
  • Wielkość malowanych powierzchni – im większe powierzchnie, tym większe powinniśmy zastosować narzędzia.

Oczywiście, dobór narzędzi malarskich powinien się skupiać także na ich jakości. Musimy więc, najlepiej osobiście sprawdzić wytrzymałość danego pędzla czy też szczotki. Przeprowadzić próbę wyrwania włosia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy podczas malowania nie będzie nam zostawać włosie na ścianach. A trzeba pamiętać, iż jest to jedna z tych rzeczy, która z równowagi wyprowadzi nawet buddyjskiego mnicha przeprowadzającego remont świątyni tybetańskiej. Jednym słowem, jakość dobieranych przez nas narzędzi malarskich, jest zdecydowanie najbardziej istotnym elementem.

Dobór odpowiednich pędzli i szczotek.

Poza kwestią samej jakości oraz rodzaju włosia, ze względu na rodzaj stosowanych farb, musimy także wybrać właściwe rodzaje pędzli. W tym przypadku, najczęściej będą to następujące pędzle:

  • Ławkowiec – przeznaczony do malowania bardzo dużych powierzchni
  • Wałek malarski – idealny do dużych powierzchni, ale idealnie płaskich – gładzie gipsowe, płyty G-K.
  • Pędzle angielskie, okrągłe i krzywaki – do realizacji prac wykończeniowych, malowania narożników i trudno dostępnych miejsc.

Oczywiście każdy producent narzędzi malarskich będzie mieć w tym zakresie swoje określenia i nazwy. Pędzle też będą nieco się od siebie różnić. Jednakże w podstawowym założeniu, ich przeznaczenie będzie takie samo.

Podsumowanie.

Aby więc dobór narzędzi malarskich był przeprowadzony jak najbardziej prawidłowo, musimy przede wszystkim posiąść powyższą wiedzę. Dzięki temu, będziemy w stanie określić jakiego rodzaju pędzle malarskie będą nam potrzebne podczas przeprowadzania konkretnych prac remontowych. To ważne, bowiem poczynimy oszczędności nie kupując pędzli, których i tak byśmy w pracy nie wykorzystali.