Dobór nowych okien do domu i mieszkania.

Dobór nowych okien do domu i mieszkania.

01/12/2022 Wyłączono przez grawertop

Umiejętny dobór nowych okien to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Nowe okna powinny spełniać pewne standardy. Powinny przyczyniać się do poprawy komfortu w domu i mieszkaniu, jak również wyraźnie ograniczyć straty ciepła. Dlatego też, dobór nowych okien powinien uwzględniać nie tylko kwestie estetyczne, ale także, a może nawet przede wszystkim, parametry techniczne okien. W tym przypadku, chodzić będzie głównie o poziom izolacji termicznej, oraz akustycznej.

Jak prawidłowy dobór nowych okien wpływa na nasze oszczędności?

Musimy tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na to, iż obecnie, budując nowy dom nie możemy w nim zamontować okien byle jakich. Powinny one spełniać pewne standardy w zakresie energooszczędności. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby współczynnik przenikalności cieplnej Uw wynosił mniej niż 0,8 W/(m2*K). Dotychczas, tak restrykcyjne wymogi w tym zakresie obowiązywały jedynie w budownictwie energooszczędnym. Obecnie zaś, każdy nowy dom musi spełniać takie wymagania.

Wobec tego też, wybór nowych okien do naszych domów i mieszkań powinien uwzględnić tę kwestię. Co ważne, im mniejszy będzie współczynnik przenikalności cieplnej naszych nowych okien, tym mniej energii cieplnej stracimy poprzez ich płaszczyznę. To z kolei przekładać się będzie na obniżenie rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska.

Izolacja akustyczna nowych okien.

Dobór nowych okien powinien także uwzględniać kwestię parametru izolacji akustycznej. Chodzi tutaj o to, aby były one jak najlepiej wytłumione, co zagwarantuje nam ciszę i spokój w swoim własnym domu. To bardzo ważne, bowiem dzięki temu, nawet mając pod domem ruchliwą drogę, czy też plac zabaw, nie będzie to wpływać na nasz komfort. Im większy poziom decybeli będą w stanie wytłumić nasze nowe okna, tym lepiej dla nas i tym wyższy poziom komfortu uda nam się osiągnąć.

Okna drewniane czy z PCV?

To także kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę. Aczkolwiek obecnie, zarówno okna drewniane, jak i okna PCV pod względem technicznym, nie będą się zbytnio od siebie różnić. W tym przypadku dobór nowych okien powinien raczej skupiać się na estetyce, jaka nam odpowiada. Czasami, lepszym wyborem będą nowe okna drewniane od firmy Drewdom, a czasami okna z PVC. Jest to jednak kwestia czysto indywidualna i nie ma wpływu na poziom izolacji termicznej oraz akustycznej.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, musimy pamiętać, iż wybór nowych okien może i nie należy do najbardziej skomplikowanych. Niemniej jednak musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które będą przekładać się na nasze poczucie komfortu, oraz na koszty ogrzewania budynku. Dobierając dobre jakościowo okna, spełniające konkretne wytyczne w zakresie izolacji termicznej, będziemy mogli zaoszczędzić całkiem spore pieniądze.