Duży dom na wąską działkę

27/04/2008 0 przez Krzysztof

Przy dzisiejszych cenach mieszkań inwestorzy kierują swą uwagę w kierunku budowania własnego domu. Z tego względu ceny działek już ruszyły w górę. Znacznie wolniej drożeją działki z jakimś „defektem”. Takim defektem może być na przykład jej szerokość. Czy na wąskiej działce można zbudować duży dom?

Jak się okazuje, można… Oczywiście nie jest sztuką zbudować mały dom na wąskiej działce. Mały dom ma oczywiście wiele zalet, podstawową jest jego niewielki koszt budowy i równie niewielki koszt eksploatacji. Gorzej, gdy rodzina chce mieć duży dom albo po prostu go potrzebuje. Wtedy jest znacznie trudniej.

W zasadzie wielkość działki nie pozwala za bardzo kombinować. Można:

  • zbudować dom piętrowy, albo przynajmniej z użytkowym poddaszem (co w Polsce jest praktycznie normą),
  • zbudować dom podpiwniczony, przenosząc do piwnicy pomieszczenia gospodarcze (kotłownia, schowek, garaż, pralnia), co pozwoli oszczędzić więcej miejsca na kondygnacjach nadziemnych,
  • zbudować dom długi, ale wąski.

Domów podpiwniczonych buduje się w Polsce stosunkowo mało. Pewnie dlatego, że wykonanie piwnicy jest zazwyczaj droższe, niż wylanie ławy fundamentowej. Z tego względu mało też jest takich gotowych do kupienia projektów, bo jest na nie małe zapotrzebowanie. Z kolei zamawianie u architekta projektu kosztuje znacznie więcej i wcale nie gwarantuje odpowiedniego efektu. Pozostaje więc budowa domu „podłużnego”, z użytkowym poddaszem… Można więc zbudować duży dom na wąskiej działce. Na działce o szerokości mniejszej niż 15,5 metra można z powodzeniem zbudować nawet dom o powierzchni większej, niż 200 m²!