Fotowoltaika dla spółdzielni i osiedli

20/10/2019 Wyłączono przez grawertop

Panele fotowoltaiczne można coraz częściej zobaczyć już nie tylko na dachach czy elewacjach domów jednorodzinnych i firm. Również spółdzielnie mieszkaniowe i osiedla stają się miejscami, gdzie produkowany jest prąd elektryczny z energii pozyskiwanej ze Słońca. Choć początkowy koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych jest wysoki, z czasem pozwalają one na ustabilizowanie cen za energię elektryczną, co przekłada się na niższe opłaty dla mieszkańców. Dachy bloków, kamienic i innych budynków wielorodzinnych są idealnym miejscem na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, która nie jest zacieniana przez okoliczne obiekty i produkuje prąd na potrzeby wszystkich mieszkańców.

Korzyści z zamontowania fotowoltaiki na osiedlach mieszkaniowych i w spółdzielniach

Zalety, jakie mają instalacje fotowoltaiczne, są coraz powszechniej dostrzegane przez współczesne społeczeństwo. Wobec rosnących cen prądu oraz prognozowanych kryzysów energetycznych, które mogą czekać na w przyszłości, coraz więcej osób, firm oraz instytucji decyduje się na tę przyszłościową inwestycję. Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, a ich zamontowanie pozwala na uniezależnienie się od cen narzucanych przez dostawców zewnętrznych. Po zwrocie kosztów zakupu i zamontowania instalacji fotowoltaicznych, co zajmuje współcześnie ok. 6 do 10 lat, przez resztę czasu korzystamy za darmo z prądu wyprodukowanego na własne potrzeby. Gwarancja, jaką dają producenci paneli fotowoltaicznych, to ok. 25-30 lat, co oznacza, że przez ok. 20 lat mamy możliwość zredukowania rachunków za prąd praktycznie do zera. Istotny jest również fakt, że instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie czystej energii, bez emitowania do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń powstających przy wykorzystywaniu paliw tradycyjnych, jak gaz czy węgiel. 

Wsparcie NFOŚiGW

Możliwość wykorzystywania dachów na osiedlach i w spółdzielniach mieszkaniowych do zamontowania fotowoltaiki dostrzega również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad propozycjami wsparcia dla spółdzielni oraz osiedli mieszkaniowych, które zdecydują się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Rząd Polski stawia bowiem bardzo mocno na energetykę prosumencką, która pozwoli na zdemokratyzowanie produkcji energii w Polsce. NFOŚiGW zapowiada, że do końca 2019 roku zostaną ogłoszone propozycje komercyjnych instrumentów finansowych dotyczących inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.