Geowłókniny do stabilizacji podłoża

27/12/2018 Wyłączono przez grawertop

Geowłókniny to jedne z częściej stosowanych materiałów geosyntetycznych. Wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie drogowym i kolejowym, aczkolwiek na przykład geowłókniny TS, sprawdzają się w zastosowaniach bardziej indywidualnych. Bardzo często stosowane są w pracach związanych z budową i unowocześnianiem naszych domów oraz ich obejścia. Tutaj stosowane będą profesjonalne geowłókniny do stabilizacji podłoża, które podniosą trwałość realizowanych nawierzchni brukowanych, tarasów, dróg podjazdowych i chodników ogrodowych. Pozwolą także zabezpieczyć fundamenty budynku przez wsiąkaniem wody pochodzącej z opadów atmosferycznych. Przyjrzymy się zatem nieco bliżej kwestii zastosowania różnych geowłóknin we współczesnym przemyśle budowlanym.

Typy i rodzaje stosowanych geowłóknin do stabilizacji podłoża

Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów geowłóknin o różnych zastosowaniach. Każda z nich będzie charakteryzować się inną konstrukcją jak również innymi parametrami technicznymi. będzie to jednocześnie determinować jej zastosowanie. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych geowłóknin stosowanych obecnie w budownictwie.

  • Geowłóknina TS – jest to najpopularniejsza geowłóknina wykorzystywana w budownictwie mieszkaniowym. Stosuje się ją do stabilizacji podłoża w przypadku budowy dróżek i chodników brukowanych, czy też wszelkiego rodzaju tarasów ogrodowych. Wykorzystywana jest także przy budowie drenażu czy też oczek wodnych. Jest to przykład idealnej geowłókniny do stabilizacji podłoża w wielu różnych zastosowaniach.
  • Geowłóknina ochronna P – jest to materiał wykonany ze mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłym z polipropylenu stabilizowanego dodatkowo przeciwko działaniu promieniowania UV. Wykorzystywana przy ochronie geomembran, budowie składowisk odpadów, tuneli, czy też zbiorników wodnych.
  • Geowłóknina filtracyjna F – dwuwarstwowa geowłóknina wykonana z wzmacnianych mechaniczne warstw geowłókniny z włókien ciągłych, polipropylenowych. Stosowana do zabezpieczania brzegów rzek, jezior, przy budowie wałów, zbiorników wodnych. Często także stosowana w pracach związanych z odzyskiwaniem lądu.
  • Geowłóknina poliestrowa – jest to cała grupa geosyntetyków z włókien poliestrowych łączonych poprzez zszywanie, igłowanie lub kalandrowanie. Stosowane w systemach drenażowych, w budowie dróg, chodników ścieżek, parkingów, podjazdów, boisk sportowych. Także w przypadku budowy składowisk odpadów, czy też wałów i nasypów przeciwpowodziowych.
  • Geowłóknina PGM 14 – jest geowłókniną wykonaną z włókien polipropylenowych. Stosowana do wzmacniania warstwy bitumicznej nawierzchni drogowej. Opóźnia starzenie się nawierzchni, zapobiega powstawaniu jej spękań i nie przepuszcza wody do warstwy podbudowy.

Mamy więc tutaj pięć podstawowych typów geowłókniny, stosowanych w bardzo różnych przypadkach. Warto tutaj dość dobrze orientować się w zastosowaniu poszczególnych rodzajów geowłóknin, aby mieć pewność, że w danym przypadku zastosujemy prawidłowe rozwiązanie.