Granity

holee | Materiały budowlane | 9 Mar 2008

Skałami, które najczęściej występują w skorupie ziemi jest zdecydowanie granit, jest on wyjątkowo często wykorzystwany w przemyśle budowlanym. Granit jest skałą charakteryzującą się strukturą grubo, średnio i drobnoziarnistą, jest skałą głębinową. Jest powszechnie wykorzystywany w drogownictwie, w budownictwie monumentalnym oraz inżynierskim jako kruszywo kamienne dzięki swoim właściwościom a mianowiecie łatwej obróbce kamieniarskiej.

W Polsce granity występują głównie w okolicach Dolnego Śląska oraz w Tatrach, gdzie jednak wydobycie ze względu walory przyrodnicze tego rejonu jest niemożliwe. Największe kopalnie granitów znajdują się w Strzelinie, w Karkonoszach oraz w Strzegomiu – kopalnie zwane kamieniołami.

Strzeliński kamieniołom produkuje granit głównie na potrzeby budownictwa drogowego, wytwarzane są z niego takie produkty jak krawężniki, kamień łamany, kostka kamienna oraz kruszywo łamane.
W Strzegomiu natomiast wydobywany jest granit o barwie jasnoszarej oraz o strukturze średnioziarnistej, który wykorzystuje się przeważnie to bardziej spektakularnych przedsięwzięciach typu cokoły pomników oraz elementy sakralne.

Granit karkonoski pochodzący z okolic Szklarskiej Poręby jest wyjątkowy gdyż wyróżnia go dekoracyjna faktura, która wygląda naprawdę imponująco po procesie polerowania.

Kometarze »

Napisz pierwszy komentarz.

RSS komentarzy. TrackBack URI

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować.

Polski Wordpress
Oparte na WordPress | Theme by Roy Tanck. Tłumaczenia dokonał azWeb dla Polski support WordPress