Jak wybrać modne abażury?

30/06/2021 Wyłączono przez grawertop

Modne wyposażenie wnętrza w znaczącym stopniu zależy od drobnych dodatków aranżacyjnych, które mają decydujący wpływ na finalny efekt. Przykładem takiego drobnego, lecz jak najbardziej zauważalnego dodatku są klosze do lampy. Bez cienia wątpliwości gustownie dopasowany klosz potrafi odmienić wnętrze. Aktualnie wyjątkowo modne są abażury. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule opisujemy, które modele abażurów są na topie oraz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego abażuru.

Abażury to ponadczasowy element wystroju wnętrz

Abażury to element lampy, który pełni funkcję dekoracyjną. Prawidłowo dobrany abażur potrafi ozdobić pomieszczenie oraz wyregulować intensywność oświetlenia. Abażury nieco starszym czytelnikom mogą kojarzyć się z latami 70, 80 oraz 90. Na początku nowego tysiąclecia moda na abażury przeminęła, ale tylko po to by wrócić ze zdwojoną siłą, Obecnie abażury jak najbardziej są w modzie. Jakie modele są do wyboru we współczesnych sklepach? 

Warto odnotować, że szczególnie modne są abażury w stylu hampton lub shabby chic. Poza tym łatwo znaleźć wiele wzorów pasujących do wnętrz skandynawskich, prowansalskich a także tych nieco bardziej nowoczesnych np. loftowych. Innymi słowy do każdego pomieszczenia można znaleźć abażurową lampę, która powinna się dopasować do aranżacji wnętrza. Podsumowując, abażurowe lampy już od dawna nie są produktem kojarzącym się ze starszymi wnętrzami. Teraz znowu wróciły do łask, gdyż łatwo można je dostać w odświeżonej, nowocześniejszej formie.

Jakie rodzaje abażurów są do wyboru?

Klosze oraz abażury są produkowane z różnych materiałów. W najprostszy sposób można podzielić abażury na materiałowe, abażury z plastikowymi paskami oraz abażury z folii PCV.

Bardzo modne są delikatne abażury materiałowe w przeróżnych wariantach. Można znaleźć jednokolorowe wzory pasujące do wyrafinowanych wnętrz (np. w kolorze złotym), klasyczne jednokolorowe abażury oraz egzemplarze ozdobione przeróżnymi wzorkami (w gwiazdki, w kropki, w kwiatki itd.).

W przypadku nowoczesnych wnętrz popularne są abażury plastikowe, które są również znane jako abażury z paskami. Tego rodzaju abażury sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach oraz w przestrzeniach biurowych.  

Poza tym, można znaleźć abażury z folii PCV. Tego rodzaju modele z reguły są dedykowane do pokoju dziecięcego w związku z czym łatwo znaleźć modele z różnymi dziecięcymi motywami (np. kotki, dinozaury, samochody, serduszka, zwierzątka itd.). Lampa tego typu jest bardzo praktyczna, gdyż jest prosta w czyszczeniu oraz daje dobre wyraźne światło. Z całą pewnością znakomicie nadaje się jako oświetlenie miejsca do zabawy i nauki dla dzieci.

Abażury do nowoczesnych oraz klasycznych wnętrz

Jakie abażury pasują do nowoczesnych pomieszczeń? W nowoczesnych pomieszczeniach z reguły stosuje się abażury o prostych geometrycznych kształtach. Kształt abażuru może przypominać ścięty stożek lub prostokąt. Najczęściej w nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzają się lampy w różnych odcieniach bieli, czerni oraz szarości. Kluczem do osiągnięcia nowoczesnego efektu jest postawienie na minimalizm oraz wystrzeganie się ozdobnych wzorów.

W przypadku klasycznych wnętrz można postawić na rozwiązania nawiązujące do stylu skandynawskiego. Tutaj lampa jak najbardziej może mieć elementy drewniane. Natomiast klosz już niekoniecznie musi być biały lub czarny. Równie dobrze sprawdzą się wszelkie ciepłe kolory.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając abażur?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad dopasowaniem abażuru do lampy. Klosz abażurowy może być zamocowany do lampy wiszącej, stawianej na meblach lub podłogowej. W zależności od rodzaju lampy nieco inaczej mogą wyglądać mocowanie oraz kształt abażuru. Z reguły stosowane jest tak zwane mocowanie na oprawkę żarówki (może to być np. E27, E14 lub inna).

Szczególnie ważne wydają się być wymiary. Dolna oraz górna średnica powinna być tak dopasowana, aby pasowała do lampy. Abażury występują w różnych odmianach i często różnica pomiędzy dolną a górną częścią może być dosyć spora w zależności od wybranego egzemplarza. Nieco jednak upraszczając temat warto zapamiętać, że klasyczne wzory mają dolną obręcz abażuru szerszą od podstawy a górną węższą od podstawy. Tak czy inaczej, w nowoczesnych projektach od tej zasady jest wiele wyjątków.