Jakie wymagania techniczne musi spełnić lokal na kawiarnie?

15/08/2020 Wyłączono przez grawertop

Jeśli planujesz otworzenie kawiarni musisz mieć na uwadze, że lokal przeznaczony na działalność tego typu powinien spełniać określone normy. Wybrane wymagania techniczne jakie powinien spełnić lokal gastronomiczny przedstawiamy poniżej.

Wysokość lokalu

Wysokość lokalu powinna wynosić średnio 3,3 metra na całej powierzchni. Warto o tym wiedzieć planując remont lokalu, w szczególności, gdy planujemy montaż tak zwanych sufitów podwieszanych. W niektórych przypadkach wymóg ten może się wydawać dosyć trudny do spełnienia jednak na szczęście jest możliwe uzyskanie stosownego odstępstwa w sanepidzie.

Położenie na poziomie gruntu i dostęp do światła

Sprawa może się delikatnie skomplikować, gdy planujemy zaaranżowanie lokalu w piwnicy lub suterenie. Na szczęście również w tym przypadku możliwe jest uzyskanie odstępstwa od sanepidu. Kolejnym aspektem jest dostęp do światła dziennego. Lokal gastronomiczny powinien co do zasady powinien mieć okno z dostępem do światła dziennego chociaż nawet i w tym przypadku można uzyskać odstępstwo.

Wentylacja oraz instalacje

Jeśli planujemy w lokalu podawać posiłki niezbędna będzie wentylacja mechaniczna. Bardzo istotne jest dopasowanie wentylacji do urządzeń jakie będą w nim pracować oraz do liczby gości. Naturalnie, w przypadku dużych lokali oraz dużej ilości gości trzeba rozważyć montaż wydajniejszej wentylacji mechanicznej niż w przypadku małego lokalu.

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna to z pozoru oczywiste rzeczy. Warto jednak zwrócić na to dużą uwagę. Profesjonalna kuchnia w lokalu gastronomicznym zazwyczaj wymaga dosyć dużego zapotrzebowania energetycznego i ewentualne przepięcia są czymś czego raczej każdy wolałby uniknąć.

Jakie pomieszczenia są obowiązkowe?

       Toaleta dla personelu (powinna składać się z pomieszczenia typu wc oraz z przedsionka z umywalką)

       Pomieszczenie gospodarcze

       Pomieszczenie socjalne

Toaleta dla klientów nie zawsze jest konieczna. Jednak nie oszukujmy się, jest to pewien standard, który każdy szanujący się lokal zapewnia swoim klientom. Dlatego warto wziąć to pod uwagę.