Konstrukcje stalowe

31/10/2020 Wyłączono przez grawertop

Współczesne trendy w budownictwie jednoznacznie wskazują, że dla inwestora szczególnie istotna jest cena budowy, czas potrzebny na przeprowadzenia prac budowlanych, stabilność i trwałość wzniesionego budynku. Odpowiedzią na te wymagania rynku jest technologia konstrukcji stalowych. w związku z czym w tym artykule przybliżamy podstawowe zagadnienia na temat tej technologii.

Konstrukcje stalowe

Nowoczesne konstrukcje stalowe to przede wszystkim lekkość i niezawodność. Najczęściej spotykanym układem konstrukcyjnym jest tak zwany układ prętowy. Nieco rzadziej stosowane są powłokowe konstrukcje stalowe (takie jak silosy lub zbiorniki). Elementy służące do zbudowania konstrukcji stalowej są prefabrykowane. Zadaniem ekipy budowlanej jest zmontowanie ich na placu budowy. Elementem służącym do połączenia poszczególnych elementów są tak zwane śruby montażowe. Z reguły ekipy budowlane starają się ograniczyć spawanie, gdyż taka metoda mogłaby narazić spoiny na uszkodzenia. Rekomendowaną metodę montażu prefabrykowanych elementów stalowych ustala producent konstrukcji stalowych.

Wykorzystanie konstrukcji stalowych

Współczesne konstrukcje stalowe są wykorzystywane przede wszystkim do budowy budynków wielkopowierzchniowych w takich jak przemysłowe hale produkcyjne lub hale magazynowe. Wykorzystanie konstrukcji stalowych w przemyśle jest na tyle szerokie, że można śmiało powiedzieć, iż odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnym przemyśle. Hale stalowe często są wykorzystywane są jako obiekty użyteczności publicznej na przykład do budowy centrów handlowych lub do budowy powierzchni biurowych. Warto zauważyć, że nowoczesne budynki ze stali i szkła stały się symbolem nowoczesności i postępu.

Zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są stosunkowo łatwe do wyprodukowania. Montowanie konstrukcji w miejscu budowy jest wyjątkowo szybkie i możliwe praktycznie niezależnie od pogody. Do tego jak powszechnie wiadomo budowa szczególności budynków wielkopowierzchniowych przy wykorzystaniu konstrukcji stalowych jest znacznie tańsza w stosunku do tradycyjnych metod budowlanych. To wszystko sprawia, że przed technologią konstrukcji stalowych rysuje się optymistyczna przyszłość.