Którego producenta styropianu wybrać?

27/03/2020 Wyłączono przez grawertop

Styropian, czyli inaczej EPS. Każdy wie, jak wygląda, ale nie każdy wie, czym tak naprawdę jest ten materiał i jak powstaje. Otóż styropian to nic innego jak spieniony polistyren. Polistyren natomiast to tworzywa sztuczne należące do grupy poliolefin, czyli substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej składającej się z węgla i wodoru. Czym się charakteryzuje styropian i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jak powstaje styropian?

Zanim przejdziemy do jego właściwości, przyjrzyjmy się procesowi, w którym powstaje. Aby otrzymać ten materiał granulki poliestrowe, podgrzewa się przy pomocy pary wodnej o temperaturze około 90 stopni. Po podgrzaniu następuje faza spienienia, a następnie sezonowania i formowania. W efekcie otrzymujemy EPS, czyli styropian.

Rodzaje styropianu

W procesie produkcyjnym możemy uzyskać styropian o różnej gęstości w zależności od stopnia spienienia materiału. W budownictwie używanych jest kilka rodzajów EPSu:

  • styropian fasadowy, który nadaje się do izolacji termicznej podłóg, stropodachów, ościeży czy nadproży okiennych,
  • styropian podłogowy używany, jak wskazuje nazwa, do ocieplenia podłogi,
  • styropian wykorzystywany do izolacji fundamentów.

Właściwości styropianu

Styropian jest przede wszystkim fantastycznym materiałem izolacyjnym. Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki któremu nie ma sobie równych w zakresie termoizolacji. Ponadto jest odporny na działanie kwasów, zasad i roztworów soli. Nie groźne mu też grzyby, bakterie czy pleśń. Jest materiałem niezwykle trwałym, a upływający czas nie wpływa negatywnie na jego właściwości. Do tego wszystkie jest bardzo tani. Na szeroką skalę wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie, gdzie służy jako izolator cieplny, a także do produkcji opakowań na żywność. Jako tworzywo zabezpieczające używany jest również w transporcie. Każdy, kto kupował nowy sprzęt AGV czy AGD wie, o czym mowa. Z ciekawostek EPS służy również jako ochrona w kaskach motocyklowych czy rowerowych. Co ważne, przy jego produkcji wytwarzane są jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla, a sam materiał nie jest zagrożeniem dla gleby czy zbiorników wodnych. Opady z jego produkcji są też w pełni poddawane recyklingowi i mogą być powtórnie wykorzystane.

Jakiego producenta styropianu wybrać?

Odpowiedź jest prosta – dobrego i sprawdzonego. Proces produkcyjny, w wyniku którego otrzymujemy styropian, jest złożony i wymagający doświadczenia i stałego nadzoru. Dlatego warto skupić się na liderach w swoich fachu takich, jak choćby firma Hirsch, czy inne mające równie dobrą pozycję na rynku. Sprawdź: http://www.hirsch-porozell.pl/