Lampy Led- 5 nieznanych faktów

30/10/2015 Wyłączono przez grawertop

lampy led inaczejLampy LED coraz śmielej wkraczają do naszych domów i przestrzeni publicznej. Na ulotkach reklamowych przeczytać można wciąż te same informacje. „Brak rtęci”, „długa żywotność”, „duża oszczędność prądu”. Czy to rzeczywiście wszystko, co można powiedzieć o popularnych LED-ach?
Oto kilka faktów na temat tego rodzaju oświetlenia, które są mniej powszechne, a które warto poznać. „Obecnie diody LED spotkać można nie tylko w różnych urządzeniach sygnalizacyjnych. Technologia LED jest już powszechnie wykorzystywana w przemyśle, biurach, gospodarstwach domowych, na ulicach, gdzie docenia się nie tylko jej walory energooszczędne, ale również ciekawe możliwości, jakie daje przy aranżacji wnętrz i obiektów” – mówi Karol Kaszubski z portalu Ekotaniej.pl.

  • Nie powodują wyblaknięcia.
    Materiały, dokumenty, zdjęcia, tapety tracą kolor pod wpływem LED-ów dużo wolniej niż w przypadku tradycyjnych żarówek, czy światła słonecznego. Wynika to z tego, że LED-y nie emitują promieniowania UV i podczerwieni, które sprawiają, że papier blaknie i staje się łamliwy.
  • Oszczędzają klimatyzację.
    Lampy LED przekształcają w światło widzialne aż do 30% pobranej energii (zwykłe żarówki, czy halogeny tylko 5 do 10%), nie nagrzewają się. W upały nie potrzeba więc dodatkowej energii, by schłodzić pomieszczenie. Drobiazg? Zależy dla kogo. Pracownicy w biurach, odwiedzający dyskoteki, a także właściciele mieszkań docenią brak dodatkowego ciepła emitowanego przez oświetlenie.
  • Nie zmieniają parametrów.
    Lampy LED-owe zachowują swoją jasność i barwę światła w niemal każdych warunkach. Zwykłe żarówki z czasem robią się coraz ciemniejsze i dają „cieplejsze” światło, Led-y zaś pracują bez zakłóceń przynajmniej przez 25.000 godzin palenia, zanim stracą 30% swojej pierwotnej jasności. Również barwa światła nie ulega zmianie wraz z upływem czasu. Na pracę LED-ów nie mają wpływu krótkie spadki napięcia prądu nawet o 40%, które wprawiają w migotanie zwykłe żarówki. Ledy nie są również wrażliwe na wibracje, drgania, czy nawet ekstremalne warunki pogodowe: bardzo dobrze znoszą wysoką lub niską temperaturę. To samo dotyczy kurzu i wilgoci, dzięki czemu można je bezpiecznie montować np.: przy kuchence czy zlewie. Również częste włączanie – wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność.
  • Nie przyciągają insektów.
    Fakt, który ucieszy właścicieli działek, dużych tarasów i balkonów. Zewnętrzne lampy ledowe nie przyciągają insektów, bo nie emitują ultrafioletu. Odpada więc problem z chmurami komarów i muszek, które gromadziły się w letnie noce wokół zazwyczaj używanego oświetlenia. Po zainstalowaniu zewnętrznych ledów relaks na balkonie na pewno stanie się przyjemniejszy i nie będzie już potrzeby wyłączania światła po zmroku.
  • Chronią kieszeń.
    Oświetlenie led nie należy do najtańszych – jest to jednak inwestycja, która się zwraca. Ledy gwarantują swoje właściwości tylko wtedy, gdy kupujemy produkty wysokiej jakości. Chęć zaoszczędzenia dodatkowych paru złotych na produktach z Chin, może skończyć się dużym rozczarowaniem. Chińskie ledy te zazwyczaj szybko ulegają awariom i nie trzymają parametrów obiecywanych przez producenta. Warto zatem je kupować w renomowanych sklepach – dodaje Karol Kaszubski.