Mały dom czy duży dom?

27/01/2020 Wyłączono przez grawertop

Każdy marzy o własnym domu, kawałku ogródka – to spełnienie naszych marzeń. Jednak jaki dom zbudować? Jaki kupić? Mały czy większy? Zwykle pod uwagę bierzemy wielkość optymalną w danym momencie no i możliwości finansowe. Nie myślimy co będzie za 10 czy 20 lat.

Mieszkając w blok narzekamy na niewielkie klitki, małe łazienki i korytarze. Dlatego wiele osób z rozmachem inwestuje w duże nieruchomości, które znajduje wpisując w wyszukiwarce domy Szczecin jeśli nas to miasto interesuje akurat, albo każde inne. Ofert jest setki a nawet tysiące, w zależności od regionu. Splendor dużego domu, chęć pochwalenia się przed znajomymi, chęć zaspokojenia chęci posiadania ogromnej przestrzeni, snucie planów związanych z dziećmi i ich ewentualnym zamieszkaniem z rodzicami w przyszłości, gdy już założą swoje rodziny – błąd. Dom powinien być na tyle duży, by pomieścić obecną rodzinę i pozwolić na bezkolizyjne funkcjonowanie ale też warto przemyśleć co stanie się w przyszłości, bo dla dwóch seniorów 200-300 m2 to zdecydowanie wiele z dużo a nie oszukujmy się – niewielki odsetek dzieci mieszka po założeniu własnej rodziny z rodzicami. Przemyśleć należy też liczbę kondygnacji – potrzebny jest nam dom z poddaszem, piętrowy a może modny ostatnio parterowy?

Dom idealny musi być przede wszystkim przytulny i powinien cieszyć domowników. Dla niektórych to dom do 100m2, innych zadowala dużo większa przestrzeń. Najważniejsza jest liczba pomieszczeń, ich funkcjonalność. Niektóre mogą być otwarte, inne zamknięte. Nie bez znaczenia powinien pozostać taras, ogród.

Jak więc wybrać odpowiedni dom w Szczecinie ?

Dla 2-3 osobowej rodziny idealna będzie przestrzeń 100-120 m2. Biorąc pod uwagę, że dotychczas zajmowała w blok przestrzeń max 60 m to i tak spora zmiana. Taka powierzchnia pozwala na stworzenie doskonale funkcjonalnej przestrzeni dla kilku osób, w tym dzieci. Taras w orze letniej może stanowić przedłużenie salonu, pięknie zagospodarowany kawałek choćby ogródka uciesz i pozwoli się  relaksować p ciężkim dniu. Trzeba jednak o ten ogród zadbać, a to też wymaga czasu i poświęcenia. We wnętrzu warto zadbać o takie pomieszczenia jak garderoba, kotłownia, spiżarka czy składzik (docenicie tzw. gratnik, bo nie wszystko uda Wam się upchnąć w garażu (który ma służyć przecież do przechowywania auta) czy na strychu – to się sprawdza. Oczywiści powinien w nim być pokój gościnny.

Dla rodzin 4+ duży dom zapewni komfort i nieco intymności mieszkańcom. Taki o powierzchni 150-200 m2 będzie odpowiedni, o ile posiadał będzie wystarczająca liczbę sypialni, dwie łazienki , strefy wypoczynkowe.

Na co uważać? Przy budowie mamy wrażenie, że wnętrza z pustaków są małe. To mylące, dopiero po wykończeniu wnętrz będzie wiadomo jak wysoki i przestrzenny jest salon czy kuchnia. Duży dom to większe koszty budowy, zakupu a później utrzymania no i sprzątania – to ważne głównie dla pań.