Marmury we współczesnych wykończeniach wnętrz.

30/08/2019 Wyłączono przez grawertop

Wykończenie wnętrz w domach jednorodzinnych to bardzo istotna sprawa. Wpływa ono przede wszystkim na nasze dobre samopoczucie, na nasz poziom komfortu. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na kwestię tego, iż będzie także wywierać wpływ na techniczne aspekty całego budynku. Wykończenia wnętrz niejednokrotnie stanowią również zabezpieczenie ścian przed działaniem na przykład wilgoci w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy tez łazienka. Dlatego też należy tutaj zastosować materiały odpowiedniej jakości. Stosunkowo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie są obecnie marmury, które przecież jako materiał wykończeniowy, stosowane są z powodzeniem już od wielu setek lat.

Zalety marmuru, jako materiału do wykańczania wnętrz.

Należy tutaj zdać sobie sprawę z faktu tego, iż marmur to naturalny kamień, a więc będzie posiadać dużo zalet, charakterystycznych dla tej grupy materiałów. Będzie twardy i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Co prawda nie w takim samym zakresie, jak chociażby granit, czy inne kamienie, jednakże zawsze jest to materiał twardy i odporny. Warto o tym pamiętać, bowiem dzięki temu, wykończenia wnętrz, do wykonania których zastosowano marmury, będą o wiele trwalsze i odporniejsze na czas, niż inne rozwiązania.

Oczywiście nie można pominąć kwestii wysokiego poziomu estetyki, wykończeń wnętrz wykonanych z marmuru. Trzeba tutaj powiedzieć wprost, iż marmury w wykończeniach wnętrz, zapewniają nam wysoki poziom estetyki, przekładają się wprost na podniesienie prestiżu naszego domu. Co również istotne, zapewniają nam podniesienie poziomu komfortu dla nas i pozostałych domowników. Mamy więc tutaj do czynienia z bardzo ważną zaletą, którą należy zawsze brać pod uwagę.

Ostatecznie musimy także wspomnieć o kwestii tego, iż marmury są stosunkowo proste do utrzymania w czystości. Jest to materiał, do którego czyszczenia, możemy stosować standardowe, stosowane na co dzień w domu środki czystości. Warto jedynie pamiętać o tym, aby kilka razy w roku, chociażby co kwartał, zastosować odpowiednią impregnację marmuru przed osiadaniem kamienia z twardej wody. Poza tym, w zasadzie nie trzeba się szczególnie wysilać, aby przez długie lata utrzymać wysoki poziom estetyki i jakości wykończeń wnętrz, wykonanych z marmuru.

Jak wykorzystywane są marmury w wykończeniach wnętrze?

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat zastosowania marmurów w wykończeniach wnętrz. Otóż zdecydowanie najczęściej, stosowane są one do wykonywania następujących elementów wykończenia wnętrz:

  • Marmurowe schody wewnętrzne, jak również zewnętrzne
  • Parapety okienne
  • Blaty oraz zlewozmywaki kuchenne – tutaj dość często są stosowane zamienniki naturalnego marmuru, czyli kompozyty (mieszanka żywic, piasku i kruszywa marmurowego)
  • Posadzki marmurowe na podłogach
  • Wykończenia łazienkowe – płytki ścienne, podłogowe, czy też cała zabudowa armatury łazienkowej

Mamy więc do czynienia z bardzo szerokim zastosowaniem marmurów w wykończeniach wnętrz. W zasadzie jest to materiał, który możemy zastosować dosłownie w każdym przypadku.