Maty antyerozyjne i ich zastosowanie.

30/04/2018 Wyłączono przez grawertop

Wykorzystanie materiałów geosyntetycznych w obecnym przemyśle budowlanym jest stosunkowo szerokie. Materiały te możemy spotkać zarówno w budowie dróg i autostrad, jak również w zakresie budowy składowisk odpadów, budowy sztucznych zbiorników wodnych, czy też wzmacniania struktury brzegowej istniejących zbiorników oraz cieków wodnych. Są to więc wyjątkowo dobre materiały o wszechstronnym zastosowaniu, których wykorzystanie pozwala nam na bardzo wyraźne wzmocnienie struktury gruntu, podłoża czy też podbudowy. Bardzo często wykorzystywane są także nowoczesne maty antyerozyjne, których zadaniem jest powstrzymanie procesu erozji gleb na wszelkiego rodzaju skarpach i nasypach.

Powstrzymywanie procesu erozji glebowej.

Jeśli chodzi o zastosowanie maty antyerozyjnej, to jest to przede wszystkim specjalny rodzaj maty wykonywany z pojedynczych włókien polipropylenowych, stabilizowanych przeciwko promieniowaniu UV. Mogą być wykonywane z dodatkowo siatką zbrojącą lub też bez niej. Tego typu mata wbudowywana jest w strukturę gruntu na głębokości kilku centymetrów, gdzie pełni zadanie stabilizatora przypowierzchniowej warstwy gruntu oraz drobnej roślinności. Zabezpiecza także skarpę i roślinność na niej rosnącą przed wypłukiwaniem poprzez opady atmosferyczne. Wyróżniamy maty antyerozyjne biodegradowalne (o ograniczonym czasie działania, po którym rozkładają się stanowiąc dodatkowy nawóz dla roślinności), oraz maty syntetyczne. Dobry dostawca mat antyerozyjnych będzie w stanie skutecznie określić jaki rodzaj maty antyerozyjnej jest nam w danym przypadku potrzebny i dostarczyć najlepszy produkt na rynku, abyśmy mogli cieszyć się z odpowiednio dobranego okresu ochrony konstrukcji ziemnej przez erozją. Z biegiem czasu wzrastająca roślinność zapewni nam samoistnie pełną ochronę antyerozyjną.

Geokompozyty w budownictwie.

Bardzo ważną kwestią na którą warto zwrócić uwagę podczas omawiania materiałów geosyntetycznych, będzie kwestia zastosowania geokompozytów. Są to materiały składające się z dwu i więcej warstw geosyntetycznych. Przykładowo z dwóch warstw geowłókniny z czego jedna warstwa stanowić będzie filtr, zaś druga jego zabezpieczenie. Generalnie rzecz ujmując, zastosowanie geokompozytów w budownictwie przede wszystkim drogowym, nie ogranicza się do jednego przypadku, gdyż te, wykorzystywane są w wielu przypadkach, w zależności od konkretnych potrzeb danej sytuacji. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż geokompozyty, stanowią bardzo dobry materiał geosyntetyczny, o szerokim zastosowaniu w budownictwie drogowym i technicznym, dzięki czemu też, obecnie stanowią jedne z częściej wytwarzanych i stosowanych materiałów geosyntetycznych. Obecnie można także spotkać się materiałami geokompozytowymi, będącymi połączeniem mat antyerozyjnych oraz wzmacniających ich działanie geowłóknin, czy też geotkanin, aczkolwiek znajdują swoje zastosowanie w niewielu przypadkach.