Montaż i eksploatacja ogrzewania kanałowego w domach i mieszkaniach.

30/03/2019 Wyłączono przez grawertop

Zastosowanie w swoim domu ogrzewania kanałowego, może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim ze względu na zwiększona wydajność grzewczą. Mamy tutaj bowiem do czynienia z unowocześnioną technologią grzejników. W stosunku do tradycyjnych grzejników ściennych, charakteryzują się nie tylko lepszą wydajnością, ale także i estetyką. Przede wszystkim nie będą zajmować powierzchni ściany, bowiem montowane są w podłogach. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wycięcia odpowiednio głębokich kanałów montażowych, niemniej jednak w większości przypadków nie stanowi to zbyt wielkiego problemu.

Montaż ogrzewania kanałowego.

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, w celu montażu ogrzewania kanałowego konieczne będzie wycięcie odpowiednio głębokich kanałów w podłodze. Muszą one być na co najmniej 100mm głębokie, bowiem taka jest wysokość grzejnika kanałowego. Do kanału należy doprowadzić rury zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. Oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, jednakże nie powinno być z tego tytułu większych trudności. Przede wszystkim zaś, zastosowanie ogrzewania kanałowego będzie wiązać się z pewnymi zaletami. Zyskamy nieco na kosztach ogrzewania, bowiem efektywność tego typu grzejników jest o około 10-15% większa niż grzejników ściennych. Wynika to ze specyfiki ich działania. Mamy tutaj bowiem do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza. To z kolei wpływa na szybszą dystrybucję powietrza ogrzanego. Pozwala nam to na lepsze i sprawniejsze rozgrzewanie pomieszczeń z tego typu ogrzewaniem.

Prawidłowa eksploatacja ogrzewania kanałowego.

Warto podkreślić, iż w toku eksploatacji ogrzewania kanałowego, w zasadzie nie będziemy mieć żadnych, poważniejszych trudności ani tez komplikacji. Najważniejszą kwestią jest to, iż przez wzgląd na regularny i stały przepływ powietrza, wewnątrz kanałów grzejnych nie osada kurz. Będzie to wpływać na utrzymanie wydajności ogrzewania na tym samym, stabilnym poziomie. Co zaś najważniejsze, górną część grzejnika przykrywamy maskownicą. Może ona być wykonana w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu bez większych trudności uda nam się dopasować je do naszych wnętrz i ich estetyki. Nowoczesne ogrzewanie kanałowe pozwala nam nawet na montaż maskownic z regulowanie kierunku wydmuchiwanego z grzejnika powietrza. Jest to stosunkowo korzystne, bowiem możemy je skierować albo bezpośrednio na pomieszczenie, albo też na okna. Z reguły zaś, ogrzewanie kanałowe montowane będzie wzdłuż ściany okiennej, czyli tam gdzie dotychczas wisiał grzejnik ścienny. Ułatwia to znacznie kwestie związane z przerabianiem istniejącej instalacji grzejników ściennych.

Jednym słowem zarówno montaż jak i eksploatacji ogrzewania kanałowego, nie będzie stanowić dla nas większych trudności. Nie będzie też wymagać nadzwyczaj kosztownych inwestycji, wobec czego można powiedzieć, iż jest rozwiązaniem stosunkowo korzystnym.