Narzędzia malarskie i ich dobór do poszczególnych prac.

30/11/2017 Wyłączono przez grawertop

Realizacja jakichkolwiek prac związanych z odświeżaniem pomieszczeń mieszkalnych, to kwestia dość złożona, bowiem musimy tutaj dość sporo rzeczy ustalić. W pierwszej kolejności dobrać odpowiednie farby i przygotować podłoże do malowania, a następnie jeszcze umiejętnie dobrać narzędzia malarskie, aby dzięki temu praca była realizowana łatwo i zapewniała odpowiednie efekty. Trzeba tutaj pamiętać, iż dobrze dobrane narzędzia w stosunku do podłoża i rodzaju stosowanej farby to połowa sukcesu, zaś druga połowę stanowią umiejętności osoby realizującej prace malarskie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii doboru poszczególnych pędzli i szczotek, aby mieć w tym zakresie przynajmniej podstawową wiedzę, co pozwoli nam na osiągnięcie nieco lepszych efektów naszych prac malarskich.

Określamy wymagania

Najważniejszą kwestią będzie określenie tutaj rodzaju zastosowanej farby oraz samego podłoża, bowiem w zależności od tych kwestii będziemy dobierać nieco różne narzędzia. Trzeba przecież pamiętać, iż w przypadku zbyt porowatej powierzchni malowanych ścian, nie będziemy mogli zastosować wałków malarskich, które stanowią w tym przypadku znaczne usprawnienie realizowanych prac. W takich okolicznościach, jedynym, słusznym rozwiązaniem może się okazać, zastosowanie dobrze dobranych szczotek o dość dobrej twardości, które ułatwią nam wprowadzenie farby we wszystkie pory powierzchni ściany. Można oczywiście najpierw także cała ścianę zaszpachlować, aby osiągnąć lepszy poziom jej gładkości. Potem jednakże trzeba będzie jeszcze bardzo precyzyjnie zagruntować i to kilkakrotnie, aby wyrównać chłonność na całej powierzchni. Generalnie rzecz ujmując, trzeba będzie troszkę czasu poświęcić na przygotowanie się do realizacji poszczególnych prac, aby potem, na etapie samego już finalnego malowania ścian, nie mieć jakichkolwiek problemów i trudności.

Dobór poszczególnych pędzli i ich zastosowanie.

Warto tutaj także zdawać sobie sprawę, iż do naszej dyspozycji będziemy mieć stosunkowo dużo, różnorodnych narzędzi malarskich, czyli przede wszystkim, wszelkiego rodzaju pędzli i szczotek. Bardzo ważną wiedzą, którą powinniśmy w tym przypadku posiadać, jest to, jakiego rodzaju szczotki i pędzle dobierać do realizacji poszczególnych prac malarskich. Jest to istotne głównie z punktu widzenia efektywności i jakości realizowanych prac, gdyż niewłaściwie dobrane narzędzia nie zapewnią nam możliwości osiągnięcia odpowiednio dobrych efektów pracy. Tym bardziej, iż pędzle będziemy tutaj dzielić zarówno ze względu na kształt i tym samym zastosowanie (na przykład do wykańczania w narożnikach, czy też trudno dostępnych miejscach), jak i ze względu na specyfikę konstrukcji czy też ostatecznie twardość oraz przeznaczenie do konkretnych farb. Ta ostatnia kwestia zdaje się tutaj być najważniejsza, szczególnie jeśli stosujemy podczas prac remontowych kilka rodzajów farb, gdyż pędzle do niektórych typów farb będą charakteryzować się zupełnie inną konstrukcją materiałową, co może powodować konflikty w przypadku innych farb. Warto dobierać pędzle dostosowane do konkretnych modeli farb, aby zapewnić sobie możliwość osiągnięcia odpowiedniego poziomu efektywności prowadzonych praca malarskich.