Nieduże instalacje igłofiltrowe i odpowiednie do nich pompy.

10/03/2020 Wyłączono przez grawertop

Instalacje igłofiltrowe to nie tylko duże place budowy, gdzie do czynienia mamy z kilkoma agregatami oraz kilkuset igłofiltrami. Czasami zdarzają się sytuacje, w których wystarczające jest zastosowanie niedużych instalacji w liczbie 10-15 igłofiltrów. W takich przypadkach, nie zawsze warto korzystać z dużych pomp, które przecież charakteryzują się dużym poziomem wydajności, a przez to też kosztami eksploatacji. W takich sytuacjach, lepszym rozwiązaniem będzie dobór dedykowanych, mniejszych pomp, o mniejszej wydajności, które nie nadwerężą kosztów całej inwestycji.

Zakup czy wynajem pompy?

Przede wszystkim, warto tutaj w pierwszej kolejności zdecydować, czy w takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie odpowiedniej jednostki pompowej, czy też jej zakup na własność. W przypadku wynajmu, z reguły będziemy mieć dość utrudniony wybór, bowiem tak małe jednostki rzadko kiedy pojawiają się w ofercie wypożyczalni pomp. O wiele lepszym wyborem będziemy dysponować w przypadku, kiedy jednak zdecydujemy się na zakup. Aby jednak miało to sens, powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić, czy faktycznie bardzo często w ciągu roku realizujemy prace tego typu, aby była nam takowa pompa potrzebna na własność.

Jeśli odpowiemy sobie twierdząco na powyższe pytania, warto zwrócić uwagę na angielską pompę Selwood Spate 75. Jest to bardzo wydajna pompa spalinowa, zamontowanie na ramie z kołami, co znacznie ułatwia transport. Wykonana w konstrukcji membranowo-tłokowej, pozwalająca na osiągnięcie wydajności maksymalnej na poziomie 30 m3/godz. (silnik wysokoprężny Yanmar). Pompa ta idealnie sprawdzi się w przypadku niedużych instalacji igłofiltrowych, składających się z maksymalnie 15 igłofiltrów, wpłukiwanych na głębokość ok. 6-7 metrów.

Pozostałe rozwiązania w tym zakresie.

Oczywiście znajdziemy także inne pompy dla małych instalacji igłofiltrów, niemniej jednak jednostka wspomniana powyżej jest jedną z bardziej popularnych. Można się na przykład spotkać z pompami przeponowo/membranowymi Caffini Libellula, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w przypadku jeszcze mniejszych instalacji, składających się na przykład 5-10 igłofiltrów. W takich warunkach można także wykorzystywać pompy Flygt BWM, jak również kilka innych jednostek krajowej produkcji. Grunt, aby pompy te pozwalały na osiągnięcie wydajności na poziomie 20-30 m3/godz. co powinno być wystarczające do obsługi tak niedużej ilości igłofiltrów.

W przypadku kiedy będziemy jednak chcieli koniecznie zakupić tego typu pompę do swojego użytku firmowego, trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia stosunkowo sporych kosztów. Aczkolwiek te 30.000 PLN netto, to w wielu przypadkach nie jest aż taki wygórowany koszt. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty większych jednostek pompowych, stosowanych na dużych budowach, przy dużych instalacjach igłofiltrowych.