Nowoczesne pompy ciepła w zastosowaniu grzewczym.

16/10/2020 Wyłączono przez grawertop

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych w sezonie zimowym to bardzo istotna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Tym bardziej, iż stosowane dotychczas rozwiązania, powiedzmy sobie szczerze, do najlepszych nie należą. Dlatego też, istotnym jest poszukiwanie nowych rozwiązań, bardziej ekologicznych i bardziej ekonomicznych. Takim rozwiązaniem mogą się okazać nowoczesne pompy ciepła, czyli urządzenia, które odzyskują energię cieplną z otoczenia i przekazują ją do wnętrza naszych pomieszczeń mieszkalnych. Warto więc przyjrzeć się zasadzie działania pomp ciepła, bowiem w wielu przypadkach może się to okazać rozwiązaniem najbardziej ekologicznym z możliwych do zastosowania.

Jak działają nowoczesne pompy ciepła?

Tak jak już wspomnieliśmy, nowoczesne pompy ciepła, to urządzenia, które odbierają energię cieplną z otoczenia a następnie odzyskują ją i kumulują tak, abyśmy mogli z niej skorzystać w celach grzewczych w naszych domach. Wydaje się to nieco skomplikowane jednakże wystarczy tutaj zrozumieć podstawową zasadę termodynamiki, które zakłada iż zero stopni Celsjusza to nie jest zero absolutne. Tak więc, nawet jeśli na zewnątrz naszego domu jest temperatura ujemna i dla nas jest to mróz, to w rzeczywistości jest to temperatura dodatnia i można z niej wykorzystać ciepło oddając na zewnątrz jeszcze zimniejsze powietrze.

Pompy ciepła powietrzne

Obecnie wykorzystywane są nowoczesne pompy ciepła powietrzne, oraz gruntowe. Te pierwsze są o wiele przystępniejsze cenowo aczkolwiek nie zawsze będą w stanie zagwarantować nam najwyższy poziom wydajności. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy w stanie skutecznie przewidzieć tego, jak będzie kształtować się temperatura zewnętrzna. Co za tym idzie, nie przewidzimy parametrów pracy pompy i jej wydajności.

Pompy ciepła gruntowe – poziome i pionowe.

W przypadku pomp gruntowych mamy pewność co do warunków pracy, bowiem pod ziemią temperatura jest stała. Już na poziomie jednego metra (głębokość przemarzania gruntu, która jednak nieco różni się w zależności od strefy geograficznej), temperatura zawsze jest dodatnia. Jeśli wiec będziemy wstępnie pozyskiwać temperaturę właśnie z gruntu, to wydajność grzewcza będzie automatycznie rosnąć. Tego typu rozwiązanie jest jednak możliwe tylko w przypadku miejsc, gdzie można wykonać odwierty głębinowe. Jeśli nie ma takich możliwości trzeba skupić się na pompach ciepła powietrznych, bądź gruntowych poziomych o niższej wydajności.

Nowoczesne pompy ciepła a ich wydajność cieplna.

Decydując się na pompy ciepła w Wadowicach musimy przede wszystkim określić, czy nasz budynek nadaje się na zastosowanie takiego rozwiązania. Może się bowiem okazać, iż zapotrzebowanie energetyczne naszego domu jest o wiele wyższe i po prostu nowoczesne pompy ciepła to jednak za mało na zachowania komfortowych warunków. W większości jednakże przypadków nowych budynków mieszkalnych, tego typu rozwiązania sprawdzają się wręcz wyśmienicie, zapewniając zarówno korzyści pod kątem komfortu, oszczędności jak i przede wszystkim ekologii ogrzewania.