Ocieplenie domu z drewna

22/10/2020 Wyłączono przez grawertop

Odpowiednia izolacja cieplna budynku pozwala nie tylko obniżyć koszty związane z ogrzewaniem wnętrz, ale także wydłuża okres żywotności domu z drewna. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie domu drewnianego? Sprawdźcie, jak wygląda ogrzewanie takiego domu!

Ocieplenie domu drewnianego styropianem

Drewno samo w sobie stanowi doskonały izolator, trzymający ciepło wewnątrz budynku w sposób naturalny. Drewno jest też higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć z zewnątrz, gdy we wnętrzach jest zbyt sucho oraz wydala ją, gdy w środku robi się zbyt wilgotno w stosunku do otoczenia. Ze względu na tę właściwość drewna, konieczne jest zastosowanie takich materiałów termoizolacyjnych, które będą współgrały ze sprawną wymianą cząsteczek wody. Nie każdy materiał ociepleniowy nadaje się do zastosowania, gdy mamy domy z drewna ceny. Przykładem jest styropian, którego zastosowanie w przegrodach ociepleniowych może doprowadzić do zawilgocenia budynku.

Wełna mineralna do ocieplenia domu drewnianego

Jednym z materiałów ociepleniowych stosowanych przy konstruowaniu domów z drewna jest wełna mineralna półtwarda. Ma odpowiednie parametry paroprzepuszczalności, jest też materiałem o wysokiej odporności na ogień.

W jaki sposób wykonuje się ocieplenie domu wełną mineralną? Na początku, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia ze ścian (szczególnie istotne jest usunięcie pleśni i grzybów), a następnie konieczna jest ich odpowiednia impregnacja. Następnie, należy przystąpić do montażu pierwszej warstwy wełny mineralnej. Często stosowaną praktyką jest zaniechanie układania pierwszej warstwy tuż przy ścianie – warstwa paroizolacyjna powinna być montowana na listwach podtrzymujących. Dzięki temu, zapewnimy drewnu odpowiednią ilość powietrza, dzięki czemu będzie mogło ono pracować.

Układamy kolejne warstwy ocieplenia

Na warstwę paroizolacyjną nakładamy folię paroizolacyjną, a na nią: kolejną warstwę wełny, również umieszczoną na stelażu. Zewnętrzną warstwą powinna być folia paroprzepuszczalna, osłaniająca budynek przed wiatrem. Elewację montujemy na rusztowaniu obudowanym nad ostatnią warstwą ociepleniową. Rusztowanie (z drewna zaimpregnowanego) zapewni budynkowi obecność szczeliny dylatacyjnej. Szczelina powinna mieć wielkość od 2 do 3 cm. Dzięki niej, możliwe jest utrzymanie wentylacji przegrody. Na koniec, na ruszcie układana jest elewacja.

*Sprawdź gotowe domy drewniane z montażem tutaj