Odwadnianie przy zastosowaniu igłofiltrów.

29/08/2019 Wyłączono przez grawertop

Realizacja odwodnień w branży budowlanej, w zależności od okoliczności będzie wymagać stosowania zróżnicowanych rozwiązań w tym zakresie. O ile w większości przypadków zalanych wykopów budowlanych, stosowane będą przede wszystkim pompy zatapialne, to już w przypadku osuszania terenów podmokłych, o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej, tego typu rozwiązania nie będą się sprawdzać. W takich okolicznościach, stosowane są systemy igłofiltrowe, które skutecznie odprowadzają wodę z gruntu na bezpieczną dla realizacji prac odległość. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii realizacji prac z zastosowaniem systemów igłofiltrowych, bowiem w wielu przypadkach, wiedza na temat ich zastosowania oraz zasady działania może się okazać niezwykle przydatna.

Zasada działania instalacji igłofiltrowych.

Jeśli chodzi o realizację prac odwodnieniowych z zastosowaniem instalacji igłofiltrowej, to nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego. Do gruntu o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej, wprowadzone zostają igłofiltry, czyli specjalne rury PVC o średnicy 32 lub 63mm. Są one podłączone następnie do kolektorów ssawnych, które z kolei podpięte są do agregatu pompowego. Agregat w tym przypadku wywołuje w całej instalacji podciśnienie, skutkiem czego, poprzez zatopioną w gruncie, perforowaną, roboczą część igłofiltrów, odsysana z gruntu jest woda. Następnie jest ona toczona na bezpieczną dla realizacji prac odległość.

Kluczową kwestią w tym przypadku, wywierającą największy wpływ na wydajność całej instalacji, jest prawidłowy dobór poszczególnych elementów zestawu. Należy zwrócić uwagę w największym zakresie na ogólną wydajność zastosowanego agregatu pompowego. Każdy z nich będzie bowiem w stanie obsłużyć określoną ilość igłofiltrów danej średnicy. Podłączenie więc zbyt dużej ich ilości, będzie skutkować ograniczeniem wydajności pracy całego zestawu. W wielu przypadkach, przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnej ich liczny, zestaw po prostu przestanie działać całkowicie.

Podobne trudności napotkać będzie można w przypadku, kiedy nie zagwarantujemy pełnej szczelności całej instalacji. Przy drobnych nieszczelności dojdzie do obniżenia wydajności, a ostatecznie do uniemożliwienia realizacji prac odwodnieniowych.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie igłofiltry Poznań, do której serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zagadnieniem czytelników.

Skąd wziąć zestaw igłofiltrowy?

Pozostaje jeszcze dla wielu przedsiębiorców, kwestia zdecydowanie najtrudniejsza. Chodzi nam mianowicie o pozyskiwanie zestawu igłofiltrowego do realizacji prac odwodnieniowych. Oczywiście jeśli tego typu prace realizowane będą na co dzień, to rozsądnym zdaje się być zakup zestawu na własność. Jeśli jednak będą to realizacje sporadyczne, lepszym wyjściem może okazać się wypożyczenie zestawu z wypożyczalni. Generalnie, trzeba będzie tutaj dość wnikliwie przeanalizować wszystkie kwestie w tym zakresie, aby precyzyjnie określić, czy zakup zestawu igłofiltrowego na własność znajduje jakiekolwiek uzasadnienie w częstotliwości realizacji prac z jego zastosowaniem.