Podnośniki na budowie – kupować czy wypożyczać?

21/03/2020 Wyłączono przez grawertop

W obliczu wielu wyzwań jakie stawia nam obecna sytuacja gospodarcza jeszcze bardziej przedsiębiorcy patrzą w te obszary, w których da się zaoszczędzić. Przypominamy, że to tylko sytuacja przejściowa i wszystko już niedługo powinno wrócić do normy.

Z różnego rodzaju sprzętu i maszyn oczywiście nie da się zrezygnować. Ale na pewno opłaca się zastanowić czy warto posiadać np. taki podnośnik nożycowy na własność. Może jednak lepiej jest go wypożyczać?

Na czym polega wyzwanie w przypadku branży budowlanej? Omówmy to na przykładzie wspomnianych wyżej podnośników.

Czasami trudno jest przewidzieć ile będzie nowych rozpoczętych budów w najbliższym roku. Nawet jeśli to uda się jakimś sposobem skutecznie wyprognozować, to powstają kolejne pytania. Np. nie wiadomo jak duża będzie poszczególna budowa, co dokładnie będzie się wznosiło, jakiego typu to będzie konstrukcja. Takie pytania można mnożyć w nieskończoność. Nawet już podczas prac czasami nie jest się w stanie wszystkiego przewidzieć. Szczególnie jeśli dochodzi do różnego typu niespodzianek.

Na początek plan – czy to jest rozwiązanie?

Jedno jest pewne. Planując konkretną budowę, nawet mniej doświadczony budowlaniec potrafi stwierdzić ile potrzebuje koparek czy żurawi dźwigowych. W przypadku podestów ruchomych również da się powiedzieć, że gdy zaczyna się okres wznoszenia, to będą potrzebne np. trzy podnośniki nożycowe i jeden podnośnik przegubowo-teleskopowy. Ale oczywiście mogą zdarzyć się przestoje w pracy. W przypadku wynajmu nie jest to dobra informacja.

Wynajem podestów ruchomych – zalety

Ten sposób wejścia w użytkowanie ma jednak przecież wiele zalet. Nie bez powodu taki wiele firm korzysta właśnie z niego:

  • Nie trzeba tutaj myśleć choćby o okresowych przeglądach. Po prostu dostajesz gotową zwyżkę. Po skończeniu oddajesz ją i tyle. Masz też pewność, że maszyna używana na budowie będzie sprawna – zatroszczy się o to firma, która ją wypożycza. Zrobi to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze ma po prostu taki obowiązek. Po drugie takiemu przedsiębiorstwu zależy na wysokiej jakości. Dzięki temu najprawdopodobniej zyska stałego klienta. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych usługodawców.
  • Można tutaj powiedzieć o tzw. sharingu, czyli po prostu dzieleniu się. Jest to fachowe określenie używane przez coraz większą liczbę biznesmenów i innych specjalistów. Chodzi po prostu o ekonomię współdzielenia. W dobie internetu jest to po prostu łatwiejsze i szybsze. Więc staje się to coraz bardziej popularne. W tym przypadku produkuje się po prostu mniej maszyn, bo z jednej korzysta wiele różnych firm.
  • Elastyczność. Korzystać wtedy, kiedy potrzebujesz. Nie korzystasz? Nie płacisz. Podnośnik nie stoi i nie rdzewieje.

Kupno podnośnika – kiedy

Na pewno wtedy, gdy firma budowlana wie, że będzie korzystała z niego bardzo często. Kiedy jest duża pewność, że dany podnośnik będzie pracował bez większych przerw. Jednak trzeba pamiętać o jednym – w takim przypadku należy regularnie konserwować maszynę. Robi się to choćby po to, żeby przygotować ją do obowiązkowego okresowego przeglądu robionego w Polsce przez Urząd Dozoru Technicznego. Do tego trzeba też np. znaleźć miejsce na parkowanie takiej maszyny. Trzeba też pamiętać, że nowy podnośnik dobrej klasy (bo tylko taki opłaca się na dłuższą metę kupować) kosztuje mniej więcej tyle co nowe BMW. A używany podnośnik? Tyle co nowy Volkswagen. Oczywiście zawsze jest opcja leasingu.

Więc co wybrać – kupno czy wypożyczenie podnośnika?

Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, to nieco lepszą opcją wydaje się jednak wypożyczanie. Robi to w końcu jednak większa liczna firm. Jednak niczego do końca nie przesądzamy. Trzeba pamiętać, że każdy sytuacja jest trochę inna. Być może w twojej firmie lepsze okaże się jednak kupno. Do tego przecież firmy czasami są skore do wydania większej liczy pieniędzy, szczególnie pod koniec roku. Jest opcja np. leasingu i innych form finansowania. Dobrze też poradzić się w tej kwestii księgowej. Na pewno zawsze warto wziąć pod uwagę zarówno wynajem jak i kupno.

Polecamy tutaj wyspecjalizowaną firmę od podnośników nożycowych, koszowych i innych. Zajmuje się ona zarówno sprzedażą jak i wynajmem. Podnośniki nowe i używane. Specjaliści doradzą ci najlepszą opcję: https://www.aaherkules.pl/