Pompy zanurzeniowe i ich zastosowanie.

19/07/2017 Wyłączono przez grawertop

Lekkie pompy zanurzeniowe znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, zarówno w kwestii procesów odwadniania, jak również nawadniania. W każdym z tych przypadków jednakże trzeba będzie odpowiednio dobrać typ i model pompy zanurzeniowej, uwzględniając zapotrzebowanie na parametry takie jak ciśnienie robocze, przepustowość, czy też wysokość podnoszenia. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym przypadkom zastosowania lekkich pomp zanurzeniowych w branży budowlanej w procesach odwadniania wykopów budowlanych, jak również w procesie nawadniania w branży rolniczej.

Lekkie pompy zanurzeniowe dla budownictwa.

W trakcie realizacji wielu prac ziemnych w branży budowlanej, przede wszystkim zaś w trakcie wykopów budowlanych, czy to w przypadku wykopów pod fundamenty, czy też pod linie wodociągowe i kanalizacyjne, bardzo często może dojść do zalania wykopów a tym samym przerwania ciągłości robót. Najczęściej przyczyną są nagłe i bardzo intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których wykopy są zalane, a praca nie może być kontynuowana do czasu pozbycia się wody. W takich przypadkach, pompy zatapialne kwasoodporne do agresywnych cieczy zapewniają możliwość szybkiego przeprowadzenia odwodnienia wykopów, celem kontynuowania robót ziemnych. Dobra pompa zanurzeniowa będzie w tym przypadku w stanie szybko i skutecznie usunąć wodę z zalanych wykopów, umożliwiając kontynuowanie robót i jednocześnie zabezpieczając wykopy przed zawaleniem się. Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż w tym szczególnym przypadku, woda zalegająca w wykopach, może prowadzić do podmywania brzegów a tym samym ich osuwania się, co niestety będzie powodować kolejne straty i koszty, których należy przecież w jak największym zakresie unikać.

Lekkie pompy zanurzeniowe w rolnictwie.

Ten sam typ lekkich pomp zanurzeniowych znajduje również swoje zastosowanie także w branży rolniczej w procesie nawadniania pól uprawnych. Będą one źródłem zasilania systemów nawadniania wodą pochodzącą z naturalnych zbiorników wodnych, czy też ze studni głębinowych. Tutaj jednakże należy uwzględnić przede wszystkim wysokość podnoszenia, bowiem w przypadku studni głębinowych musimy zapewnić sobie pompę o wysokości podnoszenia odpowiadającej głębokości naszej studni. Tym bardziej jeśli zastosujemy w instalacji nawadniania zraszacze ogorodnicze, które wymagają do prawidłowej pracy odpowiedniego ciśnienia roboczego. W tym przypadku, jeśli zastosujemy pompę zanurzeniową, o niższej wysokości podnoszenia niż głębokość naszej studni głębinowej, z cała pewnością nie osiągniemy ostatecznie odpowiedniego ciśnienia roboczego, co niestety skończy się tym, iż nawadnianie nie będzie realizowane z pełną wydajnością. Dlatego też, należy tutaj przede wszystkim bardzo precyzyjnie dobierać pompy zanurzeniowe względem pozostałych posiadanych elementów systemu nawadniania, czyli zraszaczy oraz przekroju rur doprowadzających wodę do zraszaczy.