Pompy, znajdują bardzo wiele zastosowań, poczynając, od małych pomp, które mogą przykładowo wypompowywać wodę, ze studni, na dużych agregatach pompowych kończąc. W przypadku wykorzystania pomp zatapialnych w studniach, powinniśmy zwracać uwagę, na głębokość, jakiej będzie topiona pompa, jak również zwrócić uwagę, na grubość węża którym woda będzie wypompowywana. Znając te parametry, można wówczas wybrać właściwą pompę dla naszych potrzeb. W zastosowaniu domowym, można również spotkać pompy w piwnicach. Często w domach jednorodzinnych, w piwnicy, urządzenia jest pralnia, jednak problemem, jest wypompowanie wody, czy to z prali, czy też wanny, ponieważ sam odpływ można znajdować się nad nimi, dlatego też zastosować warto pompę, która będzie pompowała wodę do rury ściekowej.
Pompy, można podzielić na różne rodzaje, przykładem są wymienione wcześniej pompy zanurzeniowe, które dobrze sprawdzają się przykładowo podczas odwadniania zalanych piwnic po powodziach. Dzięki nim szybko można wypompowywać wodę z zalanych pomieszczeń. Wykorzystuje się je również, kiedy chcemy obniżać , poziom wód na danym obszarze. W przypadku odwadniania zalanych terenów dobrze sprawdzą się również pompy szlamowe, które pozwalają nam na pompowanie wody, wraz ze nieznajdującymi się w niej nieczystościami. W wodzie bowiem, może znajdować się piach, jak również rośliny, czy też inne przedmioty, które mogły by zatkać nieprzystosowana pompę.
Kiedy, wody jest bardzo dużo, warto sięgnąć po urządzenia bardziej wydajne, jakimi z pewnością są agregaty pompowe. Czasem są to po prostu złączone ze sobą pompy, dzięki czemu całość zyskuje większą moc. Mogą być one zasilane silnikiem spalinowym, co bardzo dobrze sprawdza, się ponieważ często, w miejscach, gdzie trzeba przeprowadzić odpompowywane wody, nie mamy dostępu do elektryczności.
W przypadku, obniżania poziomu wód gruntowych należy wykorzystać specjalne igłofiltry, które odfiltrowują wodę z gleby. Wówczas poziom wód gruntowych będzie obniżony. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie prac budowlanych na terenach podmokłych, gdzie zbierająca się woda, uniemożliwia prowadzenie prac ziemnych.