Prace malarskie i ich samodzielna realizacja.
27/07/2022Aby samodzielnie przeprowadzić prace malarskie w swoim domu czy też mieszkaniu, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie narzędzia oraz podstawową przynajmniej wiedzę w tym zakresie. Generalnie jednak, nie jest to niczym na tyle skomplikowany, abyśmy od razu musieli wzywać fachowców. Jeśli nie planujemy zdzierać ścian do suchego tynku, a tylko odświeżyć poszczególne pomieszczenia, to bez problemu, wszystkie prace malarskie przeprowadzimy we własnym zakresie. Będzie to dla nas oczywiście oszczędność, ale bądźmy szczerzy, jest to też bardzo satysfakcjonujące, jeśli osiągniemy dobre efekty pracy własnych rąk.
Jak przygotować prace malarskie, aby osiągnąć zadowalające efekty?
Aby prace malarskie móc zrealizować w pełni prawidłowo, musimy wszystko odpowiednio najpierw przygotować. W zasadzie, to do każdego, poszczególnego pomieszczenia będziemy podchodzić w podobny sposób, więc opiszemy całość na przykładzie jednego. Mało kto będzie mieć możliwość przeprowadzenia kompleksowego remontu w cały domu czy też mieszkaniu jednocześnie, więc skupimy się na remoncie pojedynczych pomieszczeń.
Pierwsze kroki – zabezpieczenie.
W pierwszej kolejności, musimy dane pomieszczenie całkowicie opróżnić. Wynosimy więc wszystkie meble i demontujemy żyrandole, inne oświetlenie czy też karnisze. Jeśli mamy jakieś wielkogabarytowe meble, których nie sposób usunąć z pomieszczenia, możemy ustawić je na środku pomieszczenia, aby przeszkadzało nam w jak najmniejszym zakresie. Następnie będziemy podłogi i ewentualnie pozostawione meble przykrywać folią malarską, aby zabezpieczyć je przed ewentualnymi zabrudzeniami i zniszczeniem. Ostatecznie oklejamy ramy okienne i drzwiowe taśmą malarską, co umożliwi nam sprawne ich wykończenie.
Krok następny – przygotowanie ścian do malowania.
Skoro wszystko już zabezpieczone, to następnym krokiem będzie prawidłowe przygotowanie ścian, aby ostateczne prace malarskie, były tylko zwykłą formalnością. Sprawdzamy stan techniczny aktualnych powłok malarskich. Jeśli farba w jakichkolwiek miejscach odchodzi, to musimy ją usunąć. Na ścianach nie może pozostać żaden fragment luźnej farby. Wszystkie ubytki, dziury i spękania, oraz zdrapane powłoki, następnie szpachlujemy gładzią gipsową. Ostatecznie, po jej wyschnięciu szlifujemy aby osiągnąć równą powierzchnię. Pozostało nam jedynie wyrównanie chłonności podłoża poprzez rozprowadzenie preparatu gruntującego na ścianach.
Krok ostatni – właściwe prace malarskie.
Ostatecznie, pozostały nam już tylko do realizacji właściwe prace malarskie. Tutaj będziemy potrzebować odpowiednie pędzle malarskie i budowlane, szczotki oraz wałki. Każde z tych narzędzi służy do nakładania farby na ściany, jednakże w innych okolicznościach. Wałkiem będziemy malować powierzchnie równe i gładkie. Szczotka umożliwi malowanie powierzchnie bardziej nierównych. Pędzle malarskie zaś, pozwolą nam przeprowadzić prace wykończeniowe w narożnikach, przy oknach i drzwiach.
Podsumowanie.
Jak więc widzimy, prace malarskie nie są wcale takie trudne do przeprowadzenia, jakby się to mogło pozornie wydawać. W zasadzie, to każdy z nas powinien bezproblemowo sobie poradzić z ich realizacją. Tym bardziej, iż powyżej ma gotowy poradnik w zakresie tego, jak się za to wszystko zabrać. Życzymy więc powodzenia i oby realizowane przez was prace malarskie przynosiły oczekiwane efekty.