Samoczynne włączanie i wyłączanie oświetlenia.

16/05/2017 Wyłączono przez grawertop

Automatyzacja systemów oświetleniowych to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązania, które pozwalają nam na osiągnięcie większego poziomu komfortu w naszych domach oraz mieszkaniach. W wielu miejscach instalowane są specjalne czujniki ruchu, które gwarantują nam automatyczne załączenie oświetlenia w momencie kiedy tylko wejdziemy do danego pomieszczenia. Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu będzie to rozwiązaniem odpowiednim, jednakże są takie miejsca, gdzie będzie to wręcz idealne. Zobaczmy zatem, jak korzystać z wyłączników do samoczynnego włączania i wyłączania oświetlenia.

Gdzie stosować automatykę oświetlenia?

W pierwszej kolejności warto sobie tutaj ustalić, w których miejscach można będzie zastosować tego typu automatyczne włączniki światła, bowiem jak już wspomnieliśmy, nie wszędzie będzie się to sprawdzać. Otóż tego typu rozwiązania możemy stosować w miejscach takich jak:

 

  • Spiżarnie – czyli pomieszczenia z reguły bez okien, do których wchodzimy chwilowo, i zawsze chcemy mieć oświetlenie włączone. Tutaj można zastosować czujniki na drzwiach, które będą włączać oświetlenie automatycznie po ich otwarciu, tak jak ma to miejsce w lodówce.
  • Oświetlenie zewnętrzne – tutaj będziemy z reguły stosować czujniki ruchu, które załączą oświetlenie w momencie, gdy przed domem panuje ruch. Oczywiście warto je połączyć z czujnikiem słonecznym, aby oświetlenie nie włączało się w ciągu dnia.
  • Klatki schodowe i ciągi komunikacyjne – tutaj z reguły stosowane będą automatyczne wyłączniki oświetlenia, które zapobiegną generowaniu kosztów związanych z naszym zapominalstwem.

Jak więc widzimy jest kilka miejsc w których sprawdza się wszelkiego rodzaju czujniki oraz automatyczne wyłączniki, a do nas należy podjęcie decyzji, w których miejscach powinniśmy takie rozwiązania zastosować w naszym domu.

Samoczynne włączanie i wyłączanie.

Osobnym zagadnieniem będzie tutaj odpowiedni wyłączniki elektryczne do samoczynnego włączania i wyłączania oświetlenia, bowiem pełnić on będzie także inną funkcję. Przede wszystkim zapewni nam samoczynne wyłączenie oświetlenia po zadanym czasie. Jednakże może on także automatyzować jego włączenie, co będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie bezpieczeństwa naszego domu. Otóż w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, takie włączniki można zaprogramować aby symulowały obecność człowieka w domu, co powinno skutecznie odstraszyć ewentualnych złodziei przed próbą obrabowania nas z naszego dobytku. Warto więc skorzystać z tego typu rozwiązań, gdyż poza podniesieniem poziomu komfortu eksploatacji naszego własnego domu czy też mieszkania, zapewniamy sobie jednocześnie także większy poziom bezpieczeństwa a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Można więc powiedzieć, iż nieco większe wydatki podczas montażu instalacji mogą ostatecznie przyczynić się do sporych oszczędności, wynikających z zabezpieczenia przed włamaniem, oraz ograniczeniem kosztów elektryczności związanych z naszym najzwyklejszym zapominalstwem.