Uprawa Azalii w ogrodach.

16/01/2021 Wyłączono przez grawertop

Azalia, to obok Różanecznika, jeden z najpopularniejszych krzewów ogrodowych w naszym kraju. Uprawa Azalii w ogrodach jest bardzo popularna przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest to roślina o stosunkowo niskich wymaganiach. Z drugiej strony oferuje nam wspaniałe efekty uprawy, pozostaje zimozielona. Mnogość odmian kolorystycznych, zapewnia nam dowolność doboru Azalii do uprawy w ogrodzie. Tak, iż każdy z nas ma możliwość dopasowania uprawianych Azalii do swoich upodobań. Generalnie rzecz ujmując, uprawa Azalii w ogrodach jest prosta i mało wymagająca, wobec czego, warto przyjrzeć się bliżej podstawowym wymaganiom tych roślin. Na pewno każdy z nas poradzi sobie z ich uprawą bez większych trudności.

Czy uprawa Azalii w ogrodach jest wymagająca?

Jak już wspomnieliśmy, nie jest to nic nadzwyczaj trudnego. Rośliny te są stosunkowo mało wymagające. Jeśli prawidłowo dobierzemy odmianę, jak również zadbamy o przygotowanie gleby i wybór właściwego stanowiska nasadzenia, to w zasadzie nie będziemy mieć większych trudności z uprawą. Można więc powiedzieć z czystym sumieniem, iż uprawa Azalii w ogrodach jest stosunkowo łatwa i może się jej podjąć każdy, nawet mało doświadczony ogrodnik.

Odpowiednie odmiany Azalii do uprawy w ogrodach.

Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiednie odmiany do uprawy ogrodowej. Uprawa Azalii w ogrodach, będzie od nas wymagać, aby były to odmiany odporne na niskie temperatury. W naszej strefie klimatycznej, nierzadko będziemy mieć do czynienia z temperaturami na poziomie do dwudziestu stopni poniżej zera. Rośliny te, muszą więc być odpowiednio odporne na takie zakresy temperatur. Oczywiście każda hurtownia Azalii zapewni nam mnóstwo tego typu odmian. Możemy więc bez większego trudu dopasować odpowiednie odmiany, które wkomponują się estetycznie do naszego ogrodu i będą wykazywać wystarczający poziom odporności na niskie temperatury.

Przygotowanie stanowiska nasadzenia.

Aby uprawa Azalii w ogrodach była efektywna, powinniśmy wybrać też odpowiednie stanowiska nasadzenia. Jest to bardzo ważne, bowiem Azalie, w przeciwieństwie do Różaneczników, są roślinami mniejszymi i trzeba im starannie dobrać stanowisko. Powinno ono być osłonięte i zacienione. Warto także aby znajdywało się w sąsiedztwie innych, większych roślin, które zagwarantują odpowiednią osłonę dla Azalii.

Gleba do uprawy Azalii.

Tak samo jak w przypadku Różaneczników, tak też uprawa Azalii w ogrodach, wymaga od nas przygotowania odpowiednie mieszanki gleby. Jest to z reguły mieszanka równych proporcji gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz kwaśnego torfu. Takie mieszanki można oczywiście kupić w hurtowni z azaliami, niemniej jednak jeśli planujemy większą ilość nasadzeń, bardziej opłacalne będzie samodzielne przygotowanie gleby.

Podsumowanie

Jeśli więc zadbamy o wszystkie trzy powyższe aspekty z należytą starannością, uprawa Azalii w ogrodach nie powinna stwarzać nam jakichkolwiek trudności. Są to rośliny, które nie wymagają specjalnych prac pielęgnacyjnych. Jeśli będziemy pamiętać o nawadnianiu w okresie braku opadów atmosferycznych, to z całą pewnością efekty naszej uprawy będą bardziej niż zadowalające.