Wdrożenie ogrzewania kanałowego w istniejącym budynku.

20/05/2020 Wyłączono przez grawertop

Ogrzewanie kanałowe to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów. Pozwala nam ono na skorzystanie z większej przestrzeni wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, ze względu na fakt, iż grzejniki kanałowe będą montowane w płaszczyźnie podłogi. Oczywiście będzie to rodzić pewne trudności, związane z koniecznością przygotowania kanałów montażowych, jednakże w wielu przypadkach nie powinniśmy mieć z tego tytułu jakichś strasznych trudności. Warto tutaj więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż dla wielu domów jednorodzinnych, ogrzewanie kanałowe może być najlepszym rozwiązaniem w zakresie grzewczym, z wszystkich możliwych.

Czy w moim domu można zastosować ogrzewanie kanałowe?

To oczywiście będzie uzależnione od kilku bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim, w budynku musi istnieć możliwość wycięcia odpowiednich kanałów montażów pod grzejniki kanałowe. Są one montowane w podłodze, a jak przekazuje nam producent grzejników kanałowych, najmniejsze są o głębokości 100mm, a więc musimy mieć możliwość przygotowania kanałów o takiej głębokości. Tak więc, przede wszystkim trzeba będzie sprawdzić jak wyglądają podłogi w danym budynku i określić możliwość wycięcia odpowiednich kanałów montażowych. Doprowadzenie czynnika grzewczego, czyli rur zasilania i powrotu raczej nie powinna sprawiać większych trudności. Czyli przede wszystkim należy sprawdzić czy możliwe będzie przygotowanie odpowiednich kanałów. Jeśli jest to możliwe, to wtedy także można przyjąć założenie, iż w danym budynku istnieje możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego.

Czy warto inwestować w ogrzewanie kanałowe?

To osobna kwestia, bowiem nie zawsze będziemy mieć takie same warunki. Można tutaj jednakże przyjąć założenie, że jeśli w danym budynku sprawdzały się wystarczająco dobrze grzejniki ścienne, to ogrzewanie kanałowe poradzi sobie jeszcze lepiej. A to przełoży się na pewien zakres oszczędności. Ponadto, w przypadku optymalnego wykorzystania ciepła wytwarzanego przez nasz kocioł, możliwe będzie ustabilizowanie jego pracy w optymalnych warunkach, co przekładać się będzie na zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Generalnie można więc powiedzieć, iż warto w tego typu rozwiązania inwestować. Z całą pewnością przyczyniają się do podniesienia poziomu komfortu w naszym własnym domu, jak również ograniczają zanieczyszczenie środowiska, czy też koszty związane z ogrzewaniem domu w sezonie zimowym. Jeśli wiec tylko mamy takie możliwości, i dysponujemy wolnymi środkami finansowymi na inwestycję, to naprawdę jest to rozwiązanie warte naszej uwagi. Z całą pewnością stosunkowo szybko inwestycja zacznie nam się zwracać. Z biegiem czasu nawet zaczniemy po prostu już tylko generować same oszczędności z tytułu zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło w swoim własnym domu.