Zabezpieczenia ścian i narożników

05/06/2019 Wyłączono przez grawertop

odbojoporęcze i odbojnice od Arfen Polska Sp. z o.o.Wszystkie pomieszczenia użyteczności publicznej, szczególnie te, w których odbywa się wzmożony ruch pieszych czy różnego rodzaju sprzętu, narażone są na zniszczenia ścian, ich narożników, a także drzwi. Skutkuje to nieestetycznym ich wyglądem, a także wysokimi kosztami częstych napraw.

Dlatego tak ważne, już na etapie przygotowania projektu, jest zastosowanie ochrony ścian, naroży i drzwi – zapewnia to wyższą trwałość wnętrz i eliminuje wspomniane koszty remontów.

Warunkiem wprowadzenia skutecznego systemu ochrony ścian i podobnych elementów są:

  • optymalna wysokość zastosowanych narożników
  • położenie odbojnic czy odbojoporęczy, uwzględniające wielkość i wysokość stosowanego sprzętu, a także częstotliwość i siłę możliwych uderzeń
  • czy wymagane jest wsparcie ruchu pieszych w postaci np. poręczy lub odbojoporęczy
  • zastosowanie odpowiedniego materiału: PCV, stali nierdzewnej lub gumy
  • zastosowanie odpowiedniego typu urządzeń: np. narożniki z profilem lub klejone do ścian

Odbojnice są elementami zabezpieczenia ścian wszędzie tam, gdzie ruch sprzętu, szczególnie dużych i ciężkich przedmiotów, naraża je na zarysowania i obicia. Wykonane są z lekkiego aluminium z estetyczną pokrywą, wyposażone w amortyzator, co czyni z nich doskonałą i niedrogą formę ochrony ścian i narożników; montaż jest bardzo prosty i szybki, nie wymaga ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Zaletą odbojnic jest możliwość ich zastosowania w korytarzach i pomieszczeniach i różnych kształtach i praktycznie każdej wielkości; szeroka gama kolorystyczna pozwala na idealne wręcz dopasowanie do gotowych już ścian.

Odbojoporęcze ścienne zapewniają wszystkie zalety odbojnic. Dodatkowo mogą stanowić swego rodzaju uchwyt dla pacjentów. Odbojoporęcze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zainstalowanie odbojnika i poręczy.

Poręcze znajdują szerokie zastosowanie szczególnie w szpitalnych korytarzach, zapewniając pacjentom solidne podparcie, a tym samym wysoki komfort poruszania. Zachowana jest także wysoka odporność na uderzenia. Wykonane są z lekkiego aluminium, pokryte tworzywem zapobiegającym ślizganiu się dłoni. Poręcze doposażyć można w specjalne łączniki i zakończenia, co daje możliwość stworzenia spójnego ciągu w dowolnej długości i kształcie korytarzy.

Narożniki ochronne na ściany to elementy z tworzywa lub stali nierdzewnej czy gumy, które ochronią naroża ścian, ale także ukryć mogą już powstałe uszkodzenia. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i różnych wymiarach, a także różnych sposobach montażu (np. naklejane, z podkonstrukcją), dając różne stopnie ochrony, dostosowane do wymagań konkretnych pomieszczeń.

Arkusze ochronne stanowią podstawowych element ochrony ścian i drzwi. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub PCV. Bardzo łatwo się je montuje, a dzięki dużej powierzchni krycia, mogą doskonale okryć istniejące już otarcia czy zniszczenia, a także zapewnić podstawową ochronę newralgicznym miejscom.

Większość elementów ochrony ścian, narożników czy drzwi można zastosować bez dużej ingerencji w dotychczasowy projekt, a dzięki dużemu wyborowi kolorów można je doskonale dopasować bez konieczności kosztownych przebudów ścian lub innych prac.

Źródło: Łukasz Jarosiński, Arfen Polska sp. z o. o.