Zastosowania regałów wspornikowych

21/08/2018 Wyłączono przez grawertop


Regały wspornikowe to typ regałów magazynowych służący do składowania długich towarów o zróżnicowanych kształtach – drewna, tarcicy, rur i profili stalowych itp.


Regały wspornikowe lekkie

Lekkie regały wspornikowe produkowane są z giętych na zimno profili stalowych wykonanych z blachy. Maksymalne obciążenie jednego wspornika to 500 kg, więc regały te znajdują swoje zastosowanie w składowaniu towarów długich, ale lekkich, jak np. drewno i tarcica. Dlatego też ten typ regałów wspornikowych cieszy się sporą popularnością w przedsiębiorstwach z branży stolarskiej i meblowej.

Drewniane elementy konstrukcyjne (deski, kantówki, krawędziaki, legary) występują w setkach różnych konfiguracji wymiarowych. Długość tych elementów może wynosić od 2 do nawet 6 metrów. Cechy użytkowe regałów wspornikowych (otwarta przestrzeń składowania ograniczona tylko z jednej strony regału) sprawia, że na jednym poziomie składowania można przechowywać zróżnicowany wymiarowo asortyment.

Regały wspornikowe stosuje się również do składowania płyt drewnopochodnych (wiórowych, MDF, HDF, OSB). W przypadku tej grupy asortymentowej szczególne znaczenie ma możliwość dowolnego regulowania wysokości poziomów składowania, bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.

Lekkie regały wspornikowe doskonale nadają się do przechowywania gotowych wyrobów, takich jak meble, których nie da się w prosty sposób spaletyzować. W takim przypadku na wspornikach regału montuje się półki wykonane z krat pomostowych. Na stworzonych w ten sposób platformach można swobodnie przechowywać ładunki o zróżnicowanym kształcie i wymiarach.

Regały wspornikowe ciężkie

Ciężkie regały wspornikowe produkuje się z walcowanych na gorąco profili hutniczych IPE – tzw. dwuteowników równoległościennych. Rozwiązanie takie pozwala na osiągnięcie dużo wyższych maksymalnych obciążeń niż w przypadku regałów wspornikowych lekkich. Dzięki temu, ten typ regałów magazynowych dobrze sprawdza się w przedsiębiorstwach z branży metalurgicznej, przy składowaniu stalowych rur i profili.

Podobnie jak w przypadku drewna i tarcicy, profile stalowe występują w dziesiątkach różnych wymiarów i przekrojów. Modułowa konstrukcja regałów wspornikowych pozwala na ich swobodne dostosowywanie do zmieniających się zapasów: zmianę rozstawu kolumn, zmianę długości ciągu regałowego, czy też regulację wysokości półek.

Specyficznym rodzajem ładunku są metalowe rury. Z racji swojego okrągłego kształtu, przedmioty te mają tendencję do spadania z regałów. Dlatego też na wspornikach montuje się uniemożliwiające to separatory. Niektóre konstrukcje pozwalają również na montaż ramion pod niewielkim kątem.

Regały wspornikowe zewnętrzne

Regały wspornikowe dobrze sprawdzają się w zastosowaniach zewnętrznych, przy składowaniu asortymentu, którego nie trzeba przechowywać w zamkniętych magazynach (np. materiały budowlane). W celu zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych przed korozją ich powierzchnie poddaje się cynkowaniu ogniowemu. Gotowy regał można wyposażyć w zadaszenie chroniące ładunki przed opadami atmosferycznymi oraz ściany chroniące dodatkowo przed wiatrem i wahaniami temperatury.

Regały wspornikowe mobilne

W tych magazynach, w których istotne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni składowania, można zainstalować regały poruszające się na specjalnych szynach. W magazynach takich nie ma typowych korytarzy międzyregałowych. Aby dostać się do danego pola składowania, operator przesuwa całe ciągi regałowe, tworząc tym samym alejkę w wybranej przez siebie lokalizacji. Poziom wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej w takim przypadku wynosić może nawet 80-90%.