Zastosowanie geosiatki w budownictwie inżynieryjnym.

25/10/2022 Wyłączono przez grawertop

geosiatkaNa chwilę obecną, zastosowanie geosiatki w branży budowlanej stoi na bardzo wysokim poziomie. Przede wszystkim, jest to materiał geosyntetyczny, który wnosi do budownictwa inżynieryjnego mnóstwo korzyści. Poza tym, geosiatki są dostępne w różnych wariantach wykonania, dzięki czemu, mamy możliwość ich dopasowania do zróżnicowanych zastosowań. Zobaczmy zatem, w jakich przypadkach, zastosowanie geosiatki będzie przynosić konkretne, określone korzyści.

Czym jest geosiatka?

Zanim w ogóle przystąpimy do rozpatrywania kwestii zastosowania geosiatki, warto uściślić sobie nieco kwestię tego, czym ona w ogóle jest. Otóż jest to materiał geosyntetyczny, wytwarzany najczęściej z włókien poliestrowych, polietylenowych, z włókna szklanego oraz polipropylenowych. Składają się one oczka pasm w układzie najczęściej prostopadłym. Dzięki temu, zastosowanie geosiatki w budownictwie drogowym daje nam konkretne efekty, w postaci dodatkowego zbrojenia warstw podbudowy drogowej. Poza tym, pełni ona zróżnicowane funkcje. Możemy ją wykorzystać w zakresie zbrojenia, ale także w połączeniu z geowłókniną lub geotkaniną, w zakresie separacji czy też określonych funkcji hydraulicznych.

W jakich obszarach zastosowanie geosiatki jest największe?

Obecnie, zastosowanie geosiatki, zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione jest w budownictwie drogowym. Pozwala ona bowiem na skuteczne zbrojenie warstw podbudowy, zabezpieczanie ich przed przemieszczaniem się czy tez osiadaniem w miękkim gruncie. W tym zaś zakresie geosiatki inżynieryjne będą pozwalać na znaczne wzmocnienie całej konstrukcji drogowej znacznie ograniczając przyszłe koszty eksploatacyjne.

Rodzaje geosiatki dostępne na rynku.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż zastosowanie geosiatki stoi na wysokim poziomie ze względu na jej różnorodność konstrukcyjną. Obecnie mamy do dyspozycji następne typy geosiatek:

  • Jednokierunkowe – charakteryzują się duża wytrzymałością na rozciąganie w kierunku podłużnym oraz ograniczonym pełzaniem. Wykorzystywane w zakresie wzmacniania i stabilizacji gruntu poprzez jego zbrojenie.
  • Dwukierunkowe oraz Trójkierunkowe – także wykazują dużą wytrzymałość na rozciąganie w kierunku podłużnym. Wzmacniają i stabilizują grunt poprzez jego zbrojenie. Mogą być stosowane przy wzmacnianiu torowisk, czy tez górnych warstw dróg. Są także wykorzystywane przy konstrukcjach drogowych oraz wszelkiego rodzaju placów manewrowych czy też parkingów.

Podsumowanie.

Obecnie więc, zastosowanie geosiatki w budownictwie inżynieryjnym, stoi na stosunkowo wysokim poziomie. Wynika to głównie z jej licznych zalet, z korzyści, jakie niesie za sobą jej wdrożenie w konkretnych konstrukcjach budowlanych. Warto mieć to na uwadze, bowiem może się okazać, iż w konkretnych przypadkach, zastosowanie geosiatki przyczyni się także do znacznego ograniczenia kosztów inwestycyjnych oraz przyszłych kosztów eksploatacyjnych.