Zbiornik buforowy do pomp ciepła

20/12/2019 Wyłączono przez grawertop

By zainstalowana w naszym domu pompa ciepła sprawnie funkcjonowała przez długi czas, warto zastosować nowoczesny zbiornik buforowy. Pozwala on nie tylko na przechowywanie i efektywne wykorzystanie nadmiaru wytworzonej energii cieplnej, ale także daje wiele innych możliwości. Bufor umożliwia połączenie w jednej instalacji różnego rodzaju urządzeń, takich jak kominki z płaszczem wodnym lub kolektory słoneczne. Dzisiaj przyjrzymy się jakie korzyści daje zastosowanie takiego rozwiązania oraz jakie rodzaje zbiorników buforowych są dostępne na rynku.

Bufor ciepła, a wydajność instalacji

Głównym zadaniem zbiornika buforowego jest przechowywanie wody podgrzanej przez inne urządzenia instalacji grzewczej w wypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż jego produkcja. Jeżeli dany bufor wyposażony jest w wymiennik ciepła, energia cieplna nie jest marnowana, ale cała jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń oraz wody bieżącej. Ogrzana przez pompę ciepła woda, która znajduje się w buforze, jest w razie takiej potrzeby wysyłana do instalacji grzewczej, co wpływa na szybkie, skuteczne i oszczędne ogrzewanie nawet całkiem dużych pomieszczeń. Dostępne obecnie bufory zapewniają bardzo wydajne przechowywanie i utrzymywanie ciepła. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych takich jak wężownice, specjalne materiały konstrukcyjne czy elektronika, dzięki której temperatura zawsze utrzymywana jest na tym samym poziomie. Po rozprowadzeniu całej zgromadzonej wody bufor automatycznie rozpoczyna kolejne magazynowanie wody, by cała instalacja pracowała wydajnie oraz by każde pomieszczenie, oraz woda stosowana do celów użytkowych były zawsze ciepłe i gotowe do użycia bez żadnego opóźnienia.

Na jaki bufor się zdecydować

Żeby instalacja w naszym domu była wydajna, bezpieczna i oszczędna musimy zdecydować się na konkretny rodzaj zbiornika buforowego. Oferta sklepów zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych obejmuje wiele modeli, ale pośród nich można wydzielić kilka głównych typów. Pierwszy z nich to bardzo proste zbiorniki, bez dodatkowych elementów i systemów. Tutaj za utrzymanie ciepła odpowiada materiał, z jakiego taki bufor został wykonany. Zalety, jakie posiada tego rodzaju rozwiązanie to prosta konstrukcja, mała awaryjność oraz niska cena. Urządzenia bardziej skomplikowane to te, które do zapewnienia utrzymania ciepła przechowywanej wody wykorzystują rozmaite rozwiązania techniczne, takie jak pojemnościowe podgrzewacze wody, czy też wężownice. Te ostatnie mogą występować w danym buforze, w zależności od jego konstrukcji pojedynczo, w parach lub w ilości nawet trzech sztuk. Dobrej jakości zbiornik buforowy wykonany powinien być ze stali nierdzewnej, dzięki czemu wraz z dobrze dobranym zestawem wężownic jest w stanie ogrzać w szybkim czasie dużą ilość wody. Istnieją modele o pojemności nawet 1000 litrów, jednak ze względu na ograniczenia wężownic, ich przepustowość wody jest niska i dlatego stosowane są najczęściej w budownictwie jednorodzinnym.

 

Dowiedz się więcej na http://www.noel.pl/polaczenie-zbiornika-buforowego-i-pompy-ciepla/