Czy ogrzewanie kanałowe może być dobrym rozwiązaniem?

01/11/2019 Wyłączono przez grawertop

Systemy ogrzewania kanałowego, to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może zastąpić klasyczne ogrzewanie grzejnikowe. Mamy tutaj do czynienia z grzejnikami montowanymi bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi, w których wnętrzu dodatkowo pracuje cichy i oszczędny wentylator. Ma on za zadanie wymusić obieg powietrza w pomieszczeniu i utrzymać go na równym poziomie. Dzięki czemu rozgrzewa się ono szybciej i sprawniej utrzymuje się wysoka temperatura. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim kwestiom związanym z ogrzewaniem kanałowym, aby przekonać się czy warto tego typu rozwiązania wdrażać w swoich domach.

Wdrożenie ogrzewania kanałowego a wymagania techniczne.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego nie jest możliwe w każdym przypadku. System tego rodzaju ma swoje specyficzne wymagania, które należy spełnić, aby mieć możliwość jego prawidłowego montażu. Najważniejszą kwestią są odpowiednie warunki techniczne do montażu samych grzejników kanałowych. Wymagają one bowiem stosunkowo grubych podłóg, w których możliwe będzie wycięcie kanałów o głębokości co najmniej 10 cm. Taką bowiem grubość mają najcieńsze grzejniki kanałowe. Oczywiście uwzględniamy tutaj także grubość wykończenia podłogi, tak, aby zewnętrzna maskownica grzejnika kanałowego była idealnie w płaszczyźnie podłogi. Oczywiście do tego należy jeszcze podprowadzić do grzejników kanałowych odpowiednie przyłącza zasilania i powrotu czynnika grzewczego z źródła ciepła. To jednak nie jest już aż tak bardzo wymagającym zadaniem. Cienkie rowki w podłodze nie będą stanowić żadnych przeszkód.

Czy ogrzewanie kanałowe jest korzystne?

W większości przypadków okazuje się że tak, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Głównie ze względu na wyższy poziom efektywności energetycznej. Zapewnia nam także szybsze rozgrzewanie pomieszczeń, jak również sprawne i równomierne rozprowadzanie ciepła. W klasycznych grzejnikach ściennych, im czynnik grzewczy ma wyższą temperaturę tym ruch powietrza jest szybszy a co za tym idzie, lepsza jest wymiana ciepła w całym pomieszczenia. Tutaj ze względu na fakt iż każdy producent grzejników kanałowych montuje wewnątrz odpowiednie wentylatory, mamy do czynienia ze stałą prędkością wymiany ciepła, niezależnie od temperatury czynnika grzewczego. Nie jest więc istotne, czy tylko lekko dogrzewamy budynek jesienią, czy też grzejemy zimowo z pełną mocą. Ciepło będzie zawsze tak samo sprawnie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

Do tego wystarczy dołożyć fakt, iż dzięki tym innowacją, systemy ogrzewania kanałowego okazują się oszczędniejsze o około 10-15%, to możemy od razu stwierdzić, iż jest to faktycznie gra warto świeczki. Inwestycja będzie jak najbardziej opłacalna, a w ciągu kilku z całą pewnością się zwróci. Jednocześnie cały czas będzie przyczyniać się do lepsze samopoczucia i komfortu dla przebywających w domu mieszkańców.