Dobór pompy do igłofiltrów.

12/11/2021 Wyłączono przez grawertop

Prawidłowy dobór pompy do igłofiltrów, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Trzeba tutaj uwzględnić wiele czynników, które będą przekładać się na to, jaką mocą, wydajnością czy też wysokością podnoszenia powinna charakteryzować się pompa w danym przypadku. Nie sposób tego typu analizę przeprowadzić bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie doboru pomp do zestawów igłofiltrowych. Możemy więc powiedzieć, iż dobór pompy do igłofiltrów jest zadaniem wymagającym i bez odpowiedniego przygotowania trudno będzie nam przeprowadzić ten proces prawidłowo.

Co wpływa na dobór pompy do igłofiltrów?

Przede wszystkim musimy ustalić wydajność pompy. Aby to określić, należy przeprowadzić analizę ilości wody gruntowej i intensywność jej napływu. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę to, ile igłofiltrów i o jakiej średnicy, będzie dana pompa obsługiwać. Te informacje pozwolą nam określić jakie, minimalne parametry powinna ona spełniać, aby poradzić sobie z daną instalacją igłofiltrową.

Oczywiście nie są to jedyne istotne kwestie. Musimy także zwrócić uwagę na to, gdzie będziemy pozbywać się odsysanej z gruntu wody. Czasami bywa tak, iż trzeba będzie pokonać spore przewyższenia terenu. Należy więc te kwestie uwzględnić i w stosunku do tego dobrać pompę o odpowiedniej wysokości podnoszenia.

Ostatecznie powinniśmy także pamiętać o kwestii tego, iż pompy do igłofiltrów w toku pracy będą generować stosunkowo sporo hałasu. Jeżeli więc, dany zestaw igłofiltrowy będzie miał pracować na przykład w miejscu publicznym, bądź też w miejscu, w którym regularnie przebywać będą pracownicy, to warto aby do jego zasilania wykorzystana była wyciszona, spalinowa pompa igłofiltrowa. Dzięki temu ograniczymy negatywny wpływ hałasu na pracowników czy też osoby postronne.

Jaka pompa wyciszona do igłofiltrów?

Skoro już wiemy, że dobór pompy do igłofiltrów nie jest prostą sprawą, to możemy przejść nieco dalej. Jeśli dojdziemy do wniosku iż w danej realizacji niezbędne będzie nam wyciszona, spalinowa pompa igłofiltrowa, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom. Pozwoli nam to wybrać właściwy model pompy. Takiej, która zagwarantuje komfortowe warunki pracy, a jednocześnie będzie spełniać wymagania instalacji w zakresie wydajności oraz wysokości podnoszenia.

W przypadku większych instalacji, bardzo dobrym rozwiązaniem są pompy Geco Power MPD 4/5.5 Silent. Jest to pompa wyciszona, generująca hałas na poziomie zaledwie 65 dB, a więc bardzo niskim. Charakteryzuje się wydajnością do 160 m3/godz. oraz wysokością podnoszenia nawet do 19 metrów. Jest ona wyposażona w dodatkową pompę próżniową o wydajności 60m3/godz. dzięki czemu ewakuacja powietrza z układu przebiega wyjątkowo sprawnie. Sama pompa waży 1000 kg, co jest dość sporym wynikiem, jednakże jest przystosowana do transportu zarówno dźwigami jak i wózkami widłowymi.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż prawidłowy dobór pompy do igłofiltrów będzie wymagać od nas określenie kilku, kluczowych parametrów pracy, oraz prawidłowego dopasowania parametrów pompy do konkretnej realizacji. Jest to proces wymagający, jednakże jeśli poświęcimy odpowiednio dużo uwagi, to wydajność całej instalacji igłofiltrowej będzie stać na wysokim poziomie, a podczas realizacji odwodnienia nie będziemy natrafiać na jakiekolwiek trudności.