Klimatyzacja w biurze – wybór czy obowiązek?

20/04/2021 Wyłączono przez grawertop

Na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom komfortowe warunki w miejscu pracy. Muszą one być oczywiście bezpieczne i zgodne z przepisami szczegółowymi. Kwestia wentylacji pomieszczenia jest dokładnie opisana w przepisach, lecz wentylacja do biura to nie do końca to samo, co klimatyzacja.

Przepisy, a klimatyzacja

Zgodnie z rozporządzeniem o warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek zadbać o odpowiednie warunki miejsca pracy. Musi być ono bezpieczne, higieniczne i komfortowe dla pracowników. Rozporządzenie reguluje kwestie właściwego oświetlenia, temperatury, poziomu wilgotności, czy wentylacji.

Wiele spraw i małych rzeczy trzeba mieć na uwadze, jeśli chodzi o odpowiednio przygotowane miejsce pracy. Warunki pracy są ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pracowników, ale także przez wzgląd na ich wydajność. W zapewnieniu właściwych warunków pomocne okażą się nowoczesne sprzęty. Prawo nie nakazuje używania klimatyzatorów, ale z pewnością komfort pracy będzie dużo wyższy  z ich pomocą.

Korzyści z klimatyzacji w biurze

Zamontowanie klimatyzacji w miejscu pracy niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, nasza firma jest postrzegana pozytywniej przez potencjalnych pracowników z dwóch powodów. Pierwszym jest dbałość o komfort i zdrowie pracowników, którym ulgę w ciepłe dni ma przynosić klimatyzacja. Po drugie, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i podążanie za duchem czasu stawia naszą firmę w świetle jako rozwojową.

Klimatyzacja do biura to także polepszenie jakości pracy, nie tylko warunków miejsca. Działanie klimatyzacji będzie miało, bowiem wpływ na wydajność i efektywność pracowników. Utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach pozwala na uregulowanie poziomu ciepłoty organizmu, dzięki czemu nie odczuwamy tak szybko zmęczenia i senności. Jednak należy pamiętać, że najniższa temperatura optymalna w pomieszczeniu to 18 stopni Celsjusza.

Pracodawca powinien mieć na uwadze, że inwestycja w klimatyzację to także zysk w dalszej perspektywie czasu. Dzięki komfortowym warunkom, pracownicy będą wykonywali lepiej swoje obowiązki. Efektywność pracy przełoży się z czasem na zyski.