Łańcuch węzłowy – charakterystyka, zastosowanie

Łańcuch węzłowy – charakterystyka, zastosowanie

09/11/2022 Wyłączono przez grawertop

Łańcuch węzłowy to jeden z bardziej popularnych łańcuchów, który może być wykorzystywany przy naprawdę wielu różnych pracach i nie tylko. Tak naprawdę spotkać go można w wielu sytuacjach. Taki łańcuch wykonany jest oczywiście zazwyczaj ze stali, co świadczy o jego wytrzymałości i solidności. To właśnie dzięki temu łańcuch węzłowy ma aż tak wiele różnych zastosowań. Takie łańcuchy sprawdzają się na przykład w transporcie, w budownictwie, w przemyśle, w rolnictwie, czy także w logistyce.

Tak naprawdę dziś dostępne są różne rodzaje takich łańcuchów, które różnią się od siebie nieco specyfikacją techniczną, a co za tym idzie, wytrzymałością i materiałem, z którego są wytworzone, gdyż nie zawsze jest to stal. Mimo wszystko jednak stalowe łańcuchy węzłowe są najbardziej wytrzymałe, przez co znajdują najwięcej zastosowań, nawet w codziennym życiu. Czym jednak wyróżniają się takie łańcuchy węzłowe i w jaki sposób są zbudowane?

Do czego może nam się przydać łańcuch węzłowy?

Najwięcej zastosowań znajduje łańcuch węzłowy, który wykonany jest ze stali i dodatkowo jest elektrolitycznie ocynkowany. Taki łańcuch wyróżnia się sporą wytrzymałością i przede wszystkim jest odporny na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, przez co jest w stanie przetrwać także na dworze. Zabieg cynkowania bardzo dobrze zabezpiecza stal i sprawia, iż jest ona jeszcze bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie są to jednak łańcuchy o największej dopuszczalnej masie obciążenia, jednak mimo to mogą być one wykorzystywane w wielu wymagających sytuacjach, na przykład na budowie.

Warto więc trzymać się zaleceń wynikających ze specyfikacji takiego łańcucha, gdyż wtedy oczywiście sprawdza się on możliwie jak najlepiej. Co więcej, w przypadku łańcucha węzłowego możemy mówić również o aspekcie estetycznym. W wielu sytuacjach wybierany jest on głównie ze względu na swój wygląd, przez co jesteśmy w stanie sobie zapewnić nie dość, że bardzo solidny i wytrzymały łańcuch, to jeszcze bardzo estetyczny, który może być elementem dekoracyjnym naszych konstrukcji. Taki łańcuch często wykorzystywany jest na przykład w przypadku zabezpieczania różnego rodzaju sprzętów, chociażby do mocowania mebli ogrodowych, czy zabezpieczania przedmiotów przed kradzieżą.

W jaki sposób jest zbudowany łańcuch węzłowy?

Łańcuch węzłowy ma dość specyficzną budowę. Otóż ogniwa takiego łańcucha zwykle wytwarza się ze stalowego bardzo mocnego i solidnego drutu, któremu nadaje się odpowiedni kształt za pomocą obróbki fabrycznej. Ogniwa te są wiązane, co ma wpływ na wytrzymałość całego łańcucha. Bardzo często łańcuchy węzłowe zostają poddawane zabiegowi ocynkowania, który polega na nałożeniu na nich dodatkowej warstwy ochronnej, zabezpieczającej łańcuch, chociażby przed wilgocią, czy przed innymi szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Nie wszystkie takie łańcuchy są jednak ocynkowane. Często spotkać można łańcuchy wykonane ze zwyczajnej, nieocynkowanej stali, czy też ze stali kwasoodpornej. Poszczególne ogniwa w łańcuchu węzłowym mogą występować o różnych średnicach.