Zastosowanie grzejników ściennych w nowym budownictwie.

02/12/2018 Wyłączono przez grawertop

Jednym z najważniejszych elementów w przypadku każdego budynku jednorodzinnego jest odpowiednio dopasowany system grzewczy. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez półmroku musimy dogrzewać nasze domy, bowiem temperatura jest niezbyt dogodna. Dlatego też, warto tutaj poświęcić nieco więcej czasu na to, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie. Tym bardziej, że na rynku mamy do wyboru stosunkowo dużo nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Możemy tez zawsze skusić się na zastosowanie standardowych już grzejników ściennych, aczkolwiek warto najpierw upewnić się, czy takie rozwiązanie w nowym budownictwie ma jakikolwiek sens.

Grzejniki ścienne w nowym budownictwie.

Przede wszystkim, warto tutaj rozważyć kwestię zapotrzebowania na energię w nowo budowanym domu. obecne przepisy wymuszają budowę domów wyjątkowo oszczędnych. Wobec tego też, zapotrzebowanie na energię stoi tutaj na niskim poziomie. Zastosowanie grzejników ściennych w tym przypadku będzie raczej niezbyt rozsądne, bowiem te, przeznaczone są raczej wszędzie tam, gdzie trzeba dużej wydajności grzejnej. W nowym budownictwie bardziej będzie sprawdzać się zastosowanie ogrzewania podłogowego a wręcz nawet kanałowego, które działają na niższych zakresach temperatur. Oczywiście możliwe jest także zastosowanie nieco mniejszych grzejników ściennych. Jednakowoż, najlepszym rozwiązaniem może się okazać miks ogrzewania ściennego z podłogowym. W wielu przypadkach działa to tak, iż na instalacji mamy dwa zawory czterodrogowe, z czego jeden wypuszcza ciepło na instalację podłogową a następny na instalację grzejników ściennych. Ten drugi uaktywnia się tylko w przypadku, kiedy ogrzewanie podłogowe nie będzie sobie radzić z nadmiernym mrozem.

Wady i zalety zastosowania grzejników ściennych.

Oczywiście tak samo jak w każdym innym przypadku, tak też i tutaj będziemy mieć do czynienia z wadami i zaletami zastosowania tego typu rozwiązania. Trzeba zdać sobie sprawę, iż poprzez zastosowanie grzejników ściennych będziemy negatywnie wpływać na ściany. Będą one niestety czernieć zaraz w okolicach wylotów ciepłego powietrza z grzejnika. Jest to zupełnie naturalne, i raczej nie uda nam się przed tym procesem uchronić. Niemniej jednak grzejniki ścienne będą mieć także dobre strony zastosowania. Przede wszystkim nie będą pochłaniać tak dużych ilości czynnika grzewczego, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki temu cała instalacja jest w stanie szybciej się rozgrzać, a co za tym idzie, szybciej nagrzać wychłodzone mieszkanie. Generalnie jednak rzecz ujmując, można powiedzieć, iż w przypadku nowego budownictwa, nie warto inwestować w grzejniki ścienne, a raczej znaleźć jakieś nowsze rozwiązanie. Pozwoli to na pewno na poczynienie sporych oszczędności na ogrzewaniu, a to obecnie jest bardzo ważna kwestią.