Blat kuchenny z konglomeratu.

22/09/2016 Wyłączono przez grawertop

Blat kuchenny to bardzo ważny element tego pomieszczenia. Przede wszystkim wynika to z faktu tego, iż to właśnie na blacie wykonywane są wszystkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków, a niejednokrotnie także ze sprzątaniem po jedzeniu. Dlatego też warto zadbać o to, aby blat był solidny, trwały i wytrzymały. Odporny na przypadkowe uszkodzenia, takie jak na przykład upuszczenie garnka, czy też przypadkowe przycięcie blatu nożem. Blaty z MDF niestety nie spełniają tych wymogów, choć w dalszym ciągu, ze względu na przystępną cenę, stanowią najczęściej wybierane blaty kuchenne w naszym kraju. Alternatywą mogą tutaj jednak być blaty konglomeratowe, które łudząco przypominają naturalny kamień, niemniej jednak są przystępniejsze cenowo. Zobaczmy dlaczego blat z konglomeratu jest tak dobrym rozwiązaniem.

Wykonanie blatu z konglomeratu.

Opłacalność tego rozwiązania wynika z faktu samego procesu wytwarzania tego typu blatów. Otóż w przeciwieństwie do blatów z prawdziwego, naturalnego kamienia, takie jak granit czy też marmur, tutaj nie trzeba nic wydobywać, ciąć i szlifować. W tym przypadku, niezbędne jest tylko odpowiednie kruszywo kamienne. Z reguły jest to kruszywo kwarcowe, bądź tez nieco kosztowniejsze kruszywo granitowe i marmurowe, będące w dużej mierze odpadem z warsztatów kamieniarskich. Kruszywo mieszane jest z żywicą poliestrową i wypełniaczami, a następnie dodawany jest nadtlenek, jako inicjator reakcji chemicznej (np., Butanox, lub Cylonox). W żywicy poliestrowej jako dodatek występuje kobalt i to właśnie on wchodzi w podstawową reakcję z nadtlenkiem, powodując utwardzanie materiału po pewnym czasie (zależnym od ilości kobaltu i inicjatora). PO wymieszaniu wszystkich składników, wystarczy tak przygotowaną masę wlać do formy w kształcie blatu kuchennego, a po kilkunastu minutach wyjąć z niej ciepły, gorący wręcz blat konglomeratowy. Następnie po pewnym czasie schładzania, w czasie którego należy odpowiednio blat dociążyć, aby zachodząca reakcja nie wykrzywiła nic, można przystąpić do oszlifowania narożników i blat gotowy.

Zalety blatów konglomeratowych.

Tego typu rozwiązania mają licznbe zalety. Przede wszystkim przy o wiele niższej cenie, blaty konglomeratowe zapewniają bardzo wysoki poziom estetyczny, niemal niczym nie ustępujący naturalnym blatom kamiennym. Co więcej, charakteryzują się wyższymi nieco parametrami odporności na uszkodzenia mechaniczne. Są jeszcze twardsze niż naturalny granit. Jedyne co, to trzeba dość intensywnie dbać o powierzchnię takiego blatu, bowiem jest ona dość podatna na osadzanie się kamienia z wody. W tym celu wystarczy jednak dwa, trzy razy w miesiącu wetrzeć w blat odpowiedni preparat konserwujący, który wypełni wszystkie pory i zabezpieczy blat [przed osadzaniem się kamienia. Jednym słowem jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym zarówno w punktu widzenia estetyki, jak i z punktu widzenia ekonomii. Wobec tego też, warto mieć na względzie rozwiązania tego typu, w przypadku, kiedy będziemy wymieniać blat w naszej kuchni, gdyż zawsze warto zainwestować w coś lepszego, czego nie trzeba będzie za rok czy dwa wymieniać na nowe.