Jak uszczelnić okna?

19/10/2020 Wyłączono przez grawertop

Okna są tym elementem konstrukcji domu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Rozszczelnienie okien plastikowych, spowodowane intensywnym użytkowaniem, zniszczenie uszczelek, pęknięć lub okuć lub wypaczona ościeżnica – to najczęstsze przyczyny uciekania ciepła z pomieszczenia.

Jak zweryfikować, czy okna są szczelne?

Okna, które są nieszczelne, są chłodne, a stojąc przy nich, szybko odczujemy napływ chłodnego powietrza. W skrajnym przypadku, nieszczelne okna Kościerzyna mogą generować przeciąg między pomieszczeniami lub zachodzić szronem. Jeśli jednak okna nie są aż tak nieszczelne, ale jednak wzbudzają nasze zainteresowanie pod kątem generowania potencjalnych strat ciepła, warto przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną. Wyniki badania wskażą nam, gdzie znajdują się największe mostki ciepła w domu.

Czym uszczelnić okna?

Zarówno okna Tczew drewniane, jak i aluminiowe i okna PCV można uszczelnić za pomocą pianki poliuretanowej, uszczelki lub silikonu. Pianka służy z reguły wypełnieniu szpary pomiędzy ościeżnicą, a ścianą. Pianka wycisza, dobrze ochrania przed stratami ciepła i jest odporna na działanie mrozów (dlatego można położyć ją również na zewnątrz).
Silikon natomiast służy uszczelnianiu szpar między ramą a szybą. Dobrze sprawdzi się również do uzupełniania dziur między ścianą i parapetem. Po wystygnięciu, jest niewidoczny.

Uszczelki samoprzylepne

Uszczelki natomiast nadają się doskonale dla okien drewnianych oraz plastikowych. Niekoniecznie będą dobrze współgrały z oknami aluminiowymi. Uszczelkę należy przykleić do suchej i gładkiej powierzchni zlokalizowanej dokładnie między ramą a ościeżnicą. Uszczelki do ocieplania okien zbudowane są z silikonu lub z połączenia gumy i silikonu. Pamiętajmy, że uszczelki ociepleniowe do okien z czasem tracą swoje właściwości fizyczne. Rozciągają się, tracą elastyczność, parcieją. Dlatego, zanim położymy nowe uszczelki, dokładnie wyczyśćmy pozostałości po poprzednich.

Jak przygotować okna do uszczelniania?

Uszczelnianie okien powinno odbywać się w dogodnym momencie: nie można zwlekać z tym do pojawienia się pierwszych mrozów. Najlepiej jest uszczelniać okna, gdy wieje wiatr. Wówczas dokładnie będziemy wiedzieć, jakie są skutki naszych prac. Niezależnie od tego, czy uszczelniamy okna PVC, drewniane, czy aluminiowe, konieczne jest ich wcześniejsze wyczyszczenie. Po zakończeniu nakładania materiałów takich jak pianka, silikon, czy po przyklejeniu naklejki samoprzylepnej, należy odczekać kilka godzin i nie otwierać w tym czasie okien. Należy osłonić je też od słońca oraz od deszczu (np. używając brezentowego worka).