Kontrola techniczna instalacji elektrycznej.

19/03/2020 Wyłączono przez grawertop

Aby nasza instalacja elektryczna nie stwarzała żadnego zagrożenia dla użytkowników, musimy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli jej stanu technicznego. Trzeba tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na te jej elementy, z którymi my, jako użytkownicy mamy najczęściej kontakt. Chodzi więc głównie o gniazdka elektryczne i łączniki. Niemniej jednak przewody elektryczne czy też bezpieczniki w szafie rozdzielczej także są tutaj bardzo istotne. Jednym słowem, wszystkie elementy powinny być poddawane okresowej kontroli jakości. Dzięki temu, będziemy mogli na bieżąco eliminować ewentualnie uszkodzenia i usterki, tym samym oddalając zagrożenia dla użytkowników.

Jak często realizować przegląd techniczny instalacji?

Oczywiście im częściej tym lepiej. Niemniej jednak nie warto tutaj przesadzać. Elementy instalacji elektrycznej raczej nie będą podlegać usterkom w okresie miesiąca eksploatacji. Optymalnym rozwiązaniem byłby więc przegląd przynajmniej raz w roku. Zdając sobie jednakże sprawę z tego, iż jest to kosztowne, można zalecić przeprowadzenie go raz na dwa lata. Taki okres czasu powinien wystarczyć, aby wychwycić ewentualne uszkodzenia i usterki, i na bieżąco je usuwać, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa całej instalacji.

Ważne jest też to, aby przegląd techniczny był realizowany przez odpowiednio doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Taki fachowiec posiada nie tylko stosowną w tym zakresie wiedzę i doświadczenie, ale także odpowiednie narzędzia, które pozwolą sprawdzić stan przewodów elektrycznych na odległość. Bez konieczności wykuwania ich ze ścian. Odpowiednie mierniki i czujniki pozwalają obecnie praktycznie wszystkie testy instalacji przeprowadzić bez konieczności jakichkolwiek prac demontażowych. Jest to jednak kosztowny sprzęt, w związku z czym będzie raczej tylko na wyposażeniu fachowców, którzy tego typu prace realizują na co dzień.

Wymiana niezbędnych podzespołów.

W toku realizacji przeglądu technicznego, bardzo często może się okazać, iż trzeba będzie dokonać wymiany niektórych elementów w celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploatacji. Najczęściej będą to oczywiście gniazdka elektryczne, oraz wszelkiego rodzaju łączniki oświetleniowe. Czasami jednak może się zdarzyć, iż zajdzie konieczność wymiany przepalonych przewodów. W takich sytuacjach, niestety nie obejdzie się bez kucia w ścianach i wprowadzania nowych przewodów. Niemniej jednak takie prace trzeba przeprowadzić, jeśli jest to konieczne. W takich sytuacjach, jak zwykle niezastąpiony będzie profesjonalny elektryk, który nie tylko przeprowadzi wszystkie prace, ale także zapewni prawidłowy dobór nowych przewodów. Jest to bardzo ważne. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości bez obaw korzystać z naszej instalacji elektrycznej, a to przecież w tym wszystkim jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.