Rodzaje stali odpornych na wysokie temperatury

06/02/2019 Wyłączono przez grawertop

stal odporna na wysokie temperatury

Stal to jeden z podstawowych budulców współczesnego świata, to z tego materiału produkowane są najważniejsze elementy łodzi, maszyn, pojazdów, a nawet budynków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów stali, a każda z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i specyfikacją, dzięki czemu można lepiej dopasować materiał do warunków, w których będzie wykorzystywany.

Jednym z rodzajów stali jest 13CrMo4-5 – czym się charakteryzuje?

1.7335 – najważniejsze właściwości


15HM, to stal charakteryzująca się niską zawartością węgla, jak na materiał przeznaczony do pracy w wysokich temperaturach. Metal ten jest podatny na obróbkę plastyczną, zarówno na zimno, jak i gorąco. Warto też wspomnieć, że, daje się w łatwy sposób spawać, zachowując przy tym właściwości wytrzymałościowe. Niepodatność na temperatury pozwala A335 P11 na prace nawet w 530 stopniach Celsjusza, a dodatkowym atutem jest odporność na gazy czy parę wodną zawierającą chemiczne domieszki.

Dzięki swojej specyfikacji, A182 F11 często wykorzystywany jest do produkcji części armatury, takich jak dennice, kołnierze, trójniki, kolana, a nawet pręty, tuleje, odkuwki, płaskowniki czy blachy gorącowalcowane.

Najczęściej, ten konkretny rodzaj stali dostarczany jest na zamówienie, w postaci prętów gorącowalcowanych lub ciągnionych, prętów kutych (również swobodnie), odkuwek swobodnych, rur bezszwowych gorącowalcowanych czy rur impulsowych.

Stal stali nierówna


Jak widać, domieszka innych metali dodawanych do stali w procesie produkcji sprawia, że finalny produkt osiąga konkretne, charakterystyczne właściwości mechaniczne, dzięki którym może pracować w danych warunkach. Dlatego właśnie wybór metalu może mieć duży wpływ na końcową funkcjonalność czy wytrzymałość projektu, przy którym będzie wykorzystany.