Rodzaje stali odpornych na wysokie temperatury

grawertop | Materiały budowlane | 6 Feb 2019

stal odporna na wysokie temperatury

Stal to jeden z podstawowych budulców współczesnego świata, to z tego materiału produkowane są najważniejsze elementy łodzi, maszyn, pojazdów, a nawet budynków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów stali, a każda z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i specyfikacją, dzięki czemu można lepiej dopasować materiał do warunków, w których będzie wykorzystywany.

Jednym z rodzajów stali jest 13CrMo4-5 – czym się charakteryzuje?

1.7335 – najważniejsze właściwości


15HM, to stal charakteryzująca się niską zawartością węgla, jak na materiał przeznaczony do pracy w wysokich temperaturach. Metal ten jest podatny na obróbkę plastyczną, zarówno na zimno, jak i gorąco. Warto też wspomnieć, że, daje się w łatwy sposób spawać, zachowując przy tym właściwości wytrzymałościowe. Niepodatność na temperatury pozwala A335 P11 na prace nawet w 530 stopniach Celsjusza, a dodatkowym atutem jest odporność na gazy czy parę wodną zawierającą chemiczne domieszki.

Dzięki swojej specyfikacji, A182 F11 często wykorzystywany jest do produkcji części armatury, takich jak dennice, kołnierze, trójniki, kolana, a nawet pręty, tuleje, odkuwki, płaskowniki czy blachy gorącowalcowane.

Najczęściej, ten konkretny rodzaj stali dostarczany jest na zamówienie, w postaci prętów gorącowalcowanych lub ciągnionych, prętów kutych (również swobodnie), odkuwek swobodnych, rur bezszwowych gorącowalcowanych czy rur impulsowych.

Stal stali nierówna


Jak widać, domieszka innych metali dodawanych do stali w procesie produkcji sprawia, że finalny produkt osiąga konkretne, charakterystyczne właściwości mechaniczne, dzięki którym może pracować w danych warunkach. Dlatego właśnie wybór metalu może mieć duży wpływ na końcową funkcjonalność czy wytrzymałość projektu, przy którym będzie wykorzystany.

Kometarze

Napisz pierwszy komentarz.

RSS komentarzy.

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.

Polski Wordpress
Oparte na WordPress | Theme by Roy Tanck. Tłumaczenia dokonał azWeb dla Polski support WordPress