Sterowanie oświetleniem we wnętrzach.

17/01/2017 Wyłączono przez grawertop

Wygoda i komfort w domu to podstawa. Nie da się ukryć, iż każde unowocześnienie, które ograniczy naszą konieczność pamiętania o pewnych rzeczach jest jak najbardziej wskazane. Wystarczy sobie wyobrazić stare kotły c.o. zasypowe i nowoczesne kotły z podajnikiem, których nie trzeba doglądać kilka razy na dobę, a raz na tydzień. Tak samo korzystnie może na nasz komfort oraz wygodę wpłynąć zastosowanie czasowych wyłączników światła, które pozwolą zapomnieć nam o niepotrzebnych kosztach energii, w przypadku gdy ktoś zapomni po prostu wyłączyć oświetlenie. Zobaczmy jak takie czasowe wyłączniki światła działają w praktyce.

Podstawowe założenia.

W sumie można powiedzieć iż wyłącznik światła czasowy to nic innego jak tradycyjny wyłącznik, który jednak ma kilka dodatkowych elementów wewnętrznych. Odpowiednio zaprojektowany układ elektryczny pozwala nam na ustawienie czasu, po którym ma być odcięty dopływ prądu. Z reguły są to wartości od 30 sekund do 4 minut. Tak, wszyscy z całą pewnością znamy takie wyłączniki czasowe z klatek schodowych w blokach, gdzie światło gaśnie samoczynnie po kilku minutach. Takie rozwiązania będą także dość korzystne w naszych domach. Tym bardziej, iż w każdym momencie można odciąć dopływ prądu przed upływem czasu do automatycznego wyłączenia. Możliwe jest także załączenie oświetlenia na okres trzydziestu minut, co uzyskujemy poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku włączenia światła. Chwila odcięcia prądu jest sygnalizowana poprzez wyraźne osłabianie się natężenia światła, co w pozwala nam na ewentualne ponowne załączenie światła bez konieczności szukania włączniku po omacku. Jednym słowem rozwiązanie tego rodzaju jest bardzo korzystne, i jak się okazuje może znaleźć całkiem ciekawe zastosowania także w prywatnych domach jednorodzinnych a nawet mieszkaniach.

Zastosowania czasowych wyłączników światła.

Jak wspomnieliśmy powyżej, zastosowanie czasowych wyłączników światła jest bardzo korzystne także w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań. Warto więc sobie tutaj przemyśleć kilka spraw i zastanowić się nad możliwymi zastosowaniami. Poniżej podajemy przykładowe pomysły, w których miejscach można zastosować tego typu wyłączniki czasowe.

  • Klatka schodowa w budynkach piętrowych – ile razy zdarzyło się komuś zapomnieć zgasić światła, co skutkowało niepotrzebnym marnowaniem energii elektrycznej.
  • Oświetlenie zewnętrzne – tutaj najłatwiej zapomnieć zgasić światło, przez wzgląd na fakt, iż po zamknięciu drzwi nie widać, co się dzieje na zewnątrz.
  • Oświetlenie w spiżarni – pomieszczenie do którego wchodzimy zdecydowanie rzadko, przez co łatwo zapomnieć wyłączyć za sobą światło.

Jak się tez okazuje, niewielka inwestycja w czasowe wyłączniki światła w niektórych przypadkach, pozwala nam ograniczyć rachunki za prąd nawet do kilku procent rocznie. Wystarczy jeszcze tylko poszukać i zastosować kilka innych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej i może się okazać, iż w skali roku zaoszczędzimy nawet do 50%, a to już stosunkowo spore pieniądze, które można będzie spożytkować w innych celach.