Odwadnianie igłofiltrami.

08/08/2022 Wyłączono przez grawertop

Skuteczne odwadnianie igłofiltrami, wymaga przede wszystkim prawidłowego doboru całej instalacji, igłofiltrów oraz agregatu pompowego. Niemniej istotną kwestią będzie prawidłowo przeprowadzony montaż instalacji na miejscu inwestycji. Igłofiltry muszą być poprawnie zainstalowane w gruncie i podłączone do odpowiednio dobranego agregatu pompowego. W przeciwnym razie, odwadnianie igłofiltrami nie będzie tak wydajne, jakbyśmy tego potrzebowali. Warto więc zwrócić uwagę na kwestię tego, w jaki sposób dobierać elementy instalacji igłofiltrowej, jak również tego, w jaki sposób prawidłowo wszystko zamontować na miejscu realizacji inwestycji.

Czego wymaga prawidłowe odwadnianie igłofiltrami?

W pierwszej kolejności, trzeba będzie więc ustalić wymagania co do instalacji igłofiltrowej. Trzeba będzie przeprowadzić odpowiednią analizę na miejscu montażu instalacji, która pozwoli nam określić jej parametry. Istotne w tym przypadku jest to, jak dużo wody, instalacja igłofiltrowa będzie musiał skutecznie odessać, aby zagwarantować bezpieczne warunki do prowadzenia prac ziemnych. Na tym etapie jest także ustalana ilość oraz średnica dobranych do instalacji igłofiltrów.

Kwestie te, czyli ilość wody do odsysania, oraz średnica i ilość igłofiltrów, będą determinować to, jakiego rodzaju należy zastosować agregat pompowy do napędzania całej instalacji. Musi on bowiem zapewniać nam odpowiednią wydajność, aby odebrać tyle wody, ile będzie konieczne.

Prawidłowy montaż instalacji.

Nie da się ukryć, iż odwadnianie igłofiltrami jest także w dużej mierze uzależnione od tego, czy całość jest prawidłowo zainstalowana na miejscu inwestycji. O ile w przypadku kolektorów ssawnych oraz agregatu, nie będziemy mieć większych problemów instalacyjnych, to już w przypadku igłofiltrów będą się one pojawiać. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż instalowanie igłofiltrów należy przeprowadzić w odpowiedni sposób, umożliwiający nam efektywne odprowadzanie wody gruntowej.

W tym zakresie, realizowane jest to poprzez proces wpłukiwania igłofiltrów do gruntu. Wykorzystując odpowiednio grubszą rurę stalową, wprowadza się do gruntu pod wysokim ciśnieniem wody, a następnie do jej wnętrza wprowadzany jest igłofiltr. Następnie rura jest wyjmowana, a w gruncie pozostaje już sam tylko igłofiltr. Jest to proces wymagający odpowiedniego podejścia, umiejętności oraz zastosowania odpowiednio dobranego sprzętu. Jakiekolwiek nieprawidłowości na tym etapie, będą sprawiać, iż odwadnianie igłofiltrami, nie będzie przynosić oczekiwanych przez nas rezultatów.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż odwadnianie igłofiltrami jest w wielu przypadkach procesem najlepszym, aczkolwiek zawsze wymaga odpowiedniego podejścia. Prawidłowy montaż igłofiltrów, dobór elementów całej instalacji igłofiltrowej, wymaga od nas wiedzy i doświadczenia. W przeciwnym razie, nie będziemy w stanie osiągnąć odpowiedniego poziomu wydajności odwadniania, a co za tym idzie, realizacja prac ziemnych w terenie podmokłym, będzie po prostu niemożliwa do przeprowadzenia.