Laser krzyżowy i jego zastosowanie w pomiarach budowlanych.

26/10/2020 Wyłączono przez grawertop

Realizacja pomiarów w branży budowlanej wymaga posiadania odpowiednich narzędzi pomiarowych. Oczywiście najbardziej popularnym narzędziem jest tutaj bez wątpienia klasyczna już poziomica. Niemniej jednak w użytku obecnie znajdują się także bardziej nowoczesne, bardziej zaawansowane narzędzia opierające swoje działanie o wiązkę światła laserowego. Co prawda nie można ich zastosować wszędzie, niemniej jednak tam, gdzie jest to możliwe, zapewniają nam wyraźny wzrost precyzji pomiarowej oraz skrócenie czasu niezbędne do przeprowadzenia pomiarów. Przykładem jest tutaj laser krzyżowy. Przyjrzymy się więc jak przedstawia się obecnie zastosowanie lasera krzyżowego w branży budowlanej ora jakie niesie za sobą to korzyści.

Czym jest laser krzyżowy?

Jest to specyficzne urządzenie, wykorzystujące wiązkę światła laserowego w celu realizacji prac pomiarowych. O ile sama poziomica laserowa jest narzędziem usprawniającym wiele prac, to już laser krzyżowy, pozwala nam na wyznaczenie poziomu na wszystkich czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Jest to bardzo przydatne w przypadku chociażby klejenia kafli w pomieszczeniu łazienki. W takim bowiem przypadku z reguły będziemy prace zaczynać od pewnego poziomu, tak, aby ostatecznie do samego sufitu klejone były kafle całe, a ewentualna docinka była wykonana przy podłodze. Tym bardziej, iż w pomieszczeniu łazienki bardzo często podłoga nie jest w poziomie, więc przy przeciwległych ścianach, wysokość pierwszej fugi będzie różna.

Można więc powiedzieć, iż laser krzyżowy to narzędzie które sprawnie pozwala nam wyznaczyć poziom na czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Tę samą czynność można wykonać oczywiście przy pomocy klasycznej poziomnicy, niemniej jednak jest to czasochłonne i obarczone sporym ryzykiem błędu. Stosując w tym celu laser krzyżowy, z całą pewnością zaoszczędzimy sporo czasu i osiągniemy od razu precyzyjny pomiar.

Jak korzystać z lasera krzyżowego?

Samo używanie lasera krzyżowego jest w zasadzie dziecinnie proste. Nowoczesne lasery krzyżowe PRO posiadają już funkcję automatycznej kalibracji położenia. A trzeba ją przeprowadzić po ustawieniu urządzenia na środku pomieszczenia. W przypadku starszych laserów, trzeba będzie skorzystać z precyzyjnej poziomicy i ręcznie ustawić laser w prawidłowym położeniu. Następnie, po przeprowadzonej kalibracji, wystarczy włączyć laser krzyżowy, a na ścianach pomieszczenia pojawią się linie wskazujące wyznaczany przez nas poziom. Oczywiście możemy sobie dowolnie regulować wysokość padania linii lasera. Możliwe jest także zamontowanie go na statywie, jeśli potrzebujemy wyznaczyć poziom jeszcze wyżej.

Reasumując, laser krzyżowy to profesjonalne, nowoczesne narzędzie pomiarowe dla branży budowlanej, dzięki którego zastosowaniu, możemy znacznie przyspieszyć proces pomiarowy a jednocześnie osiągać jeszcze bardziej precyzyjne wyniki realizowanych pomiarów. Inwestycja w tego typu narzędzie będzie zawsze z całą pewnością opłacalna.